Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Προμηθέας Πάτρας – Ανδόρα 66-80

Προμηθέας Πάτρας – Ανδόρα 66-80

promitheas

Ο Προμηθέας Πάτρας πραγματοποίησε κακή εμφάνιση κόντρα στην Ανδόρα και γνώρισε την ήττα με 80-660. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισπανική ομάδα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 9 πόντους (5-14). Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν άμεσα και με σερί 9-0 έφεραν το ματς στα ίσια (14-14). Η Ανδόρα κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία του σκορ και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 19-16.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με ένα μικρό σερί κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (25-24). Ο Κασελάκης ήταν φανταστικός στο πρώτο μέρος, καθώς γρήγορα έφτασε τους 12 πόντους με 4/4 εύστοχα σουτ (29-24). Η Ανδόρα αντέδρασε στη συνέχεια και με επί μέρους σκορ 9-2 ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (31-33). Ο Μπαμπ και ο Κατσίβελης “μίλησαν” στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Προμηθέα πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 36-34 υπέρ του.

Ο Οκτάβιους Έλις ήταν εξαιρετικός στην αναμέτρηση και με ακόμη ένα καλάθι έφτασε τους 11 πόντους και έκανε το 42-41 για τον Προμηθέα. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα για την ομάδα της Πάτρας. Η Ανδόρα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της από εκείνο το σημείο και μετά, καθώς με εξαιρετική άμυνα και επίθεση έφερε τούμπα το ματς και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 59-51.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά η Ανδόρα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι (60-70). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε με 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-34, 51-59, 66-80
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ, Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 3 (1), Καφέζας 3, Κασελάκης 12 (2), Κουρουπάκης 5, Κατσίβελης 7, Φίλερ 2, Ρόμπινσον 4, Έλις 13 (7 ριμπ.), Μαντζούκας 7 (2), Μπαζίνας 3 (1)
Ανδόρα (Ναβάρο): Λόβετ 12 (8 ριμπ.), Μασενάτ, Χανά 15 (3), Τοντόροβιτς, Ουόλκερ 16 (4), Κολόμ, Γιέλινεκ 11 (2), Σένγκλιν 12 (2), Μπαρτολομέ, Καράσο, Μούσλι 12, Κλαρκ 2