Κεντρική Διεθνή Μπεσίκτας – ΠΑΟΚ 98-83

Μπεσίκτας – ΠΑΟΚ 98-83

paok besiktas

Την πέμπτη ήττα του στο φετινό BCL γνώρισε ο ΠΑΟΚ στην Κωντσαντινούπολη, χάνοντας από την Μπεσίκτας με σκορ 98-83, σε ένα παιχνίδι που η τουρκική ομάδα είχε τα ηνία του σκορ σε όλη την διάρκεια του. Πλέον ο δικέφαλος του βορρά έχει ρεκόρ 3-5 στην διοργάνωση όσο και οι γηπεδούχοι που κερδίζουν τον ΠΑΟΚ στην ισοβαθμία.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα μικρό σερί 6-0 και να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων για το 1-6 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με δικό τους 9-0 σερί για να κάνουν το 10-6 με τον Σαβάς 4’19’’ πριν το φινάλε το δεκαλέπτου. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε με την τουρκική ομάδα να ανοίγει την διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους 25-16, με την περίοδο να τελειώνει στο 25-18 με βολές του Λιούις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του δικεφάλου έχασαν την συγκέντρωση τους με την Μπεσίκτας να είναι πολύ εύστοχη στο μακρινό σουτ για να ανεβάσει την διαφορά στους 16 πόντους με τρίποντο του Γκουντούρ (44-28) στο 16’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στους 10 κυρίως με βολές για το 51-41 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Γκουντούρ εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 (63-41). Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα χάρη στον Γουίγκινς που έδειχνε να προσπαθεί μόνος του για τον δικέφαλο του βορρά με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 79-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 11-2 μείωσαν στους 11 (81-70) βάζοντας νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια βρήκαν λύσεις στην επίθεση τους διατηρώντας την διαφορά για να φτάσουν στην νίκη και το 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Ακπινάρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 24 (3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαβάς 7 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκοντούρ 5 (1), Γιλντιζλί 8 (2)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4/7 τρίποντα), Νόουλς 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές), Λούις 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 6 (1/7 σουτ), Γουίγκινς 25 (9/14 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 3 , Τσόχλας

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…