Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο-Προμηθέας Πάτρας 70-63

Ρέθυμνο-Προμηθέας Πάτρας 70-63

182458

Σπουδαία νίκη πήρε το Ρέθυμνο καθώς επικράτησε στην εντός έδρας αναμέτρηση επί του Προμηθέα με σκορ 70-63. Αυτή η νίκη είναι η δεύτερη των Κρητικών στο πρωτάθλημα φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 2-5 με τους Πατρινούς να υποχωρούν στο 5-2.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και με 5 σερί πόντους του Χριστοδούλου έκαναν ένα γρήγορο 5-0, με τους Πατρινούς να απαντούν με 2 τρίποντα από Μαντζούκα και Χολ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στην αναμέτρηση πηγαίνοντας στο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τρεις (19-16).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 (29-21) με τον Προμηθέα να απαντά μετά από τάιμ άουτ του Μάκη Γιατρά με τρίποντο του Φίλερ και λέι απ του Ρόμπινσον (29-26). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βάζουν προβλήματα στον αντίπαλο και ανέβασε και πάλι την διαφορά για το 35-28 του ημιχρόνου.

Στην έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά με δύο δίποντα (39-28) με τον Προμηθέα να απαντά με τρίποντο του Κασελάκη. Στην συνέχεια το Ρέθυμνο έβγαλε αντίδραση και πήρε εν νέου διψήφια διαφορά με τρίποντο του Φράνκαμπ και λέι απ του Χριστοδούλου (46-35), για να έρθει το 50-38 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι χωρίς επιτυχία, καθώς το Ρέθυμνο διατήρησε την συγκέντρωση και την ψυχραιμία του και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με το τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63

ags

psas

Άλωσαν τη Βοστώνη οι Χιτ

Με βροχή τριπόντων ισοφάρισαν τη σειρά οι Χιτ. Οι τρομεροί Μαϊάμι Χιτ των πολλών απουσιών,…