Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 81-79

Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός 81-79

tyris rice panathinaikos promitheas patras

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε στο “Δημήτρης Τόφαλος“του Παναθηναϊκού με 8179, για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να περνάει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας με δίποντο ο Λάνγκστον Χολ διαμόρφωσε το 12-14, 4.00” πριν από το τέλος, με την περίοδο να λήγει στο 20-19, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Τσέις Φίλερ, 2.5” πριν από τη λήξη.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να “γυρίσει” την αναμέτρηση και με τρίποντο του Νικ Καλάθη, 5.01” πριν από τη λήξη, έφτασε τη διαφορά στους 6 πόντους (3327), με το ημίχρονο να λήγει στο 47-35, μετά από καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη, 5” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κράτησε τη διαφορά στους 9 πόντους (5243), ύστερα από δίποντο του Οκτάβιους Έλις, 4.40” πριν από τη λήξη. Ο Προμηθέας συνέχισε την τρομερή “επίθεση” του και με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Τσέις Φίλερ το σκορ πήγε στο 6456.

Στην τέταρτη περίοδο το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη μπόρεσε να περάσει ύστερα από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ με 68-69, μετά από την μία εύστοχη βολή του Ουέσλεϊ Τζόνσον, 4.45” πριν από το τέλος. Όμως, το τελικό 8179, που διαμορφώθηκε από το δίποντο του Λάνγκστον Χολ, 16.5” πριν από το τέλος, ήταν το καλάθι που έδωσε την νίκη-πρόκριση στον Προμηθέα Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς) : Χολ 15 (1), Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 5 (1), Αγραβάνης 15 (3), Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9 (1), Ρόμπινσον 10, Μπόγρης 6, Έλις 15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Τόμας 14 (3), Ράις 3 (1), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (1), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6, Φρεντέτ 4, Καλάθης 23 (3), Γουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 2.