Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 89-63

Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 89-63

cory higgins fc barcelona eb19

Την 7η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Μπαρτσελόνα διαλύοντας την Φενέρμπαχτσε στο Παλαού Μπλαουγκράνα με σκορ 89-63. Με αυτή την νίκη οι Καταλανοί παραμένουν στην κορυφή της λίγκας με ρεκόρ 7-2 (μαζί με τις Εφές και Αρμάνι Μιλάνο), ενώ η ομάδα του Ομπράντοβιτς είναι ουραγός (μαζί με τον Ερυθρό Αστέρα και την Ζενίτ) με ρεκόρ 2-7.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με τον Χίγκινς να απαντάει με τρίποντο σε καλάθι του Ντουβερίογλου κάνοντας το 11-9 στο 5′. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Κόρι Χίγκινς που τελείωσε το δεκάλεπτο με 11 πόντους και τρία τρίποντα πήραν διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι στην επίθεση αντίθετα με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς που έχασαν πολλά ελεύθερα σουτ με τον Αμπρίνες με τρίποντο να κάνει το 35-24 στο 15. Στην συνέχεια οι Καταλανοί βελτίωσαν την άμυνα τους για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14 πόντους (44-30).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι άστοχοι ακόμα και από την γραμμή των βολών (0/6) με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στους 24 πόντους στο 25′ (58-34) με τον Χίγκινς να φτάνει τους 19 πόντους. Στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά πηγαίνοντας στην λήξη της τρίτης περιόδου προηγούμενη με 27 (67-40).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με το τελικό 89-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-30, 67-40, 89-63

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 10 (5 ριμπάουντ), Χάνγκα 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιτς 2, Οριόλα 4, Αμπρίνες 12 (4/6 τρίποντα), Χίγκινς 22 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Ντιλέινι 2 (9 ασίστ), Κούριτς 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπολμάρο 2, Μίροτιτς 7 (0/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμιτς 7.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Σαντσακλί 5 (1), Μαχμούτογλου 8 (2/5 τρίποντα), Κάλινιτς 2, Μπιμπέροβιτς 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιας (0/1 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/4 βολές), Βέσελι 4, Ντίξον 2 (0/3 τρίποντα), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 7 (1/4 τρίποντα), Λοβέρν 12 (6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Στίματς 6.

Το… σιμουλτανέ τού Μπαρτζώκα

Η πιο δύσκολη… κίνηση στο σκάκι τού Μπαρτζώκα. Ειλικρινά δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση το…