Κεντρική Basket League Αγώνες Ιωνικός Νικαίας – Λάρισα 68-64

Ιωνικός Νικαίας – Λάρισα 68-64

loukas maurokefalidis ionikos nikaias larisa

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Λάρισα, καθώς επικράτησε με 68-64. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο τέλος. Καθοριστική παρουσία για τους νικητές είχε ο Τζόουνς και ο Μπαρτ.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του ματς και μετά από πέντε λεπτά είχαν σημειωθεί μόλις 13 πόντοι (7-6). Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, αλλά ο Ιωνικός συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (13-10). Η Λάρισα έφερε τούμπα το ματς (13-14), αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι του Κώττα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου πέρασαν ξανά μπροστά (18-16).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (24-24). Το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια και στο τέλος του ημιχρόνου η μπίλια έκατσε στη Λάρισα, η οποία προηγήθηκε με 32-31.

Η Λάρισα πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά οχτώ πόντων με καλάθι του Χείλαρη (33-41)Οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Μαυροκεφαλίδη προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Φραγκιά να προηγείται με 50-44, αλλά ο Ιωνικός δεν έχασε την επαφή με το σκορ.

Ο Ιωνικός Νικαίας δεν το παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ πλησίασε στον έναν πόντο (51-52). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Τζόουνς είχε καθοριστική παρουσία και ο Ιωνικός Νικαίας 1,10′ πριν το φινάλε κατάφερε να πέρασε μπροστά στο σκορ (62-59).

Λάρισα ισοφάρισε σε 62-62, αλλά ο Μπρτ απάντησε και έκανε το 64-62. Ο Ρέινολντς ήταν μοιραίος για τη Λάρισα, καθώς έκανε 2 συνεχόμενα τρίποντα, αλλά αστόχησε σε ισάριθμες φορές 31,8” πριν το τέλος. Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ και έκανε το 65-62. Οι παίκτες του Ιωνικού έστειλαν τους παίκτες της Λάρισας στη γραμμή των βολών.

Η Λάρισα μείωσε σε 65-63 και 7,5” ο Μπαρτ πήγε στη γραμμή των βολών. Ο παίκτης του Ιωνικού ευστόχησε σε μία από τις δύο και έκανε το 66-63. Η Λάρισα ξανά ευστόχησε σε μία βολή και ο Τζόουνς είχε την ευκαιρία 5,5” να τελειώσει το ματς. Ο Αμερικανός το έκανε. Έβαλε 2/2 και διαμόρφωσε το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Ράιτ: «Ανεπίτρεπτο να κάνουμε τόσα λάθη »

Στα λάθη που έκανε η ομάδα του, αναφέρθηκε Μόουζες Ράις. Ο Αμερικανός ψηλός του Ολυμπιακού…