Κεντρική Διεθνή Ανδόρα-Προμηθέας 81-91

Ανδόρα-Προμηθέας 81-91

promitheas

Την τέταρτη νίκη του σε πέντε παιχνίδια στο Γιούροκαπ πανηγύρισε ο Προμηθέας, αφού επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 81-91 επί της Ανδόρας με σκορ, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ πίσω από τα 6,75 (53,3%).

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Προμηθέας παίρνοντας γρήγορα ένα προβάδισμα 8 πόντων με τον Φίλερ για το 2-10. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και βρήκαν λύσεις στην επίθεση με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 2 (20-18).

Στην δεύτερη περίοδο οι οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να είναι πολύ εύστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου για το 43-39 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους αρχικά μέχρι και τους 11 πόντους (50 – 39) με τους Πατρινούς να βρίσκουν αντίδραση για να μειώσουν μέχρι τον πόντο με ένα δίποντο του Οκτάβιους Έλις (55-54). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τον Προμηθέα να περνάει μπροστά χάρη σε ένα τρίποντο του Μπαμπ για το 62-63, με το δεκάλεπτο να λήγει στο  64-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ελέγξουν το παιχνίδι, και με ένα καλάθι του Ρόμπινσον πήραν προβάδισμα 7 πόντων (68-75), το οποίο και διεύρυναν στους 10 για το 70-80 4 λεπτά πριν το φινάλε. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι στην συνέχεια για να φτάσουν τελικά στην νίκη και το τελικό 81-91.

Τα δεκάλεπτα:20-18, 43-39, 64-65, 81-91

ΑΝΔΟΡΑ: Πέρεζ 9 (4 ριμπάουντ), Σι 2, Λόβετ 2, Μάσενατ 18 (1), Χάνα 9 (1), Τοντόροβιτς 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιανέ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ, Γέλινεκ, Σένγκλιν 7 (1), Μούσλι 11.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπαμπ 24 (7/11 τρίποντα), Λίποβι 15 (5/8 τρίποντα), Κασελάκης 5, Κατσίβελης 3, Φίλερ 17 (3/6 τρίποντα), Ρόμπινσον 9, Μπόγρης 2, Έλις 6, Μαντζούκας.