Κεντρική Ιωνικός Νίκαιας BC Ιωνικός – Ρέθυμνο 85-82

Ιωνικός – Ρέθυμνο 85-82

ionikos5

Δεύτερη φιλική νίκη για τον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που είχε ξανά τον κόσμο στο πλευρό του, και επιβλήθηκε του Ρεθύμνου Cretan Kings με σκορ 85-82.

Άλλο ένα φιλικό για την ομάδα μας, το οποίο ολοκληρώθηκε με νίκη και χειροκροτήματα των φιλάθλων μας, και έδωσε την ευκαιρία στον Στέργιο Κουφό να δοκιμάσει σχήματα και να “τεστάρει” την ετοιμότητα των παικτών του.

Ο Ιωνικός Νικαίας Affidea έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε ευστοχήσει ήδη σε πέντε τρίποντα και ήταν μπροστά με σκορ 21-18. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 37-45.

Οι παίκτες του Ιωνικού Νικαίας Affidea επέστρεψαν εντυπωσιακά από την ανάπαυλα και είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσαν 33 πόντους στην τρίτη περίοδο για το 70-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκαν κυρίως οι νεαροί παίκτες της ομάδας, οι οποίοι κατάφεραν να διασφαλίσουν το προβάδισμα και τη νίκη με 85-82.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους και έξι τρίποντα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Πέτρος Γερομιχαλός με 14 πόντους. “Διψήφιοι” ήταν και οι Τζαμάλ Τζόουνς (13π.) και Μπι Τζέι Στιθ (12π.).

Επόμενο φιλικό για την ομάδα μας την ερχόμενη Τρίτη (10/9), στο κλειστό του Πλάτωνα, με αντίπαλο τον Οίακα Ναυπλίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 70-59, 85-82
Ιωνικός (Κουφός): Μπατής 3 (1), Λόρενς 4 (1), Μπαρτ 22 (6), Δημάκος 2, Τοπάλι, Σανδραμάνης, Χατζηκυριάκος, Στιθ 12 (1), Τζόουνς 13 (2), Γερομιχαλός 14 (2), Σάφτενααρ 2, Κώττας 5, Αντρονικασβίλι 8