Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Λιθουανία – Ελλάδα 66-70

Λιθουανία – Ελλάδα 66-70

panagiotis tsamis ethniki u18 lithuania

Η Εθνική Εφήβων έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στη Λιθουανία και κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με 70-66 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Συγκλονιστικός και ψύχραιμος ο Ρογκαβόπουλος στην παράταση, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Τσάμη στην κανονική διάρκεια (έκανε τάπα στην τελευταία φάση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση).

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα σε σχέση με το χθεσινό ματς και με καλάθι του Ρογκαβόπουλου προηγήθηκε με 4-3. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την Ελλάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Οι Λιθουανοί ήταν αρκετά άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Καράμπελας στον αιφνιδιασμό εδωσε αέρα πέντε πόντων στην Εθνική μας (9-14). Οι παίκτες του Βλασσόπουλου κόλλησαν επιθετικά και οι Λιθουανοί στο τέλος της πρώτης περιόδου μείωσαν στους 2 (12-14).

Οι δύο ομάδες ήταν τραγικές στην επίθεση και στο πρώτο, αλλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα (12-14)! Οι Φινλανδοί έσπασαν το ρόδι, αλλά η Εθνική μας δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι (16-14). Η Ελλάδα πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από 5:30′ (16-17).

Τα ποσοστά των ομάδων δεν ανέβηκαν και το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (20-19). Μεγάλος πονοκέφαλος για την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Τούμπελις, ο οποίος είχε 9 πόντους αλλά και 11 ριμπάουντ (22-19). Ευτυχώς, όμως, για την Ελλάδα τα τραγικά ποσοστά των Λιθουανών την κράτησαν κοντά στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 26-21 υπέρ των Λιθουανών, με τον Τούμπελις να κλείνει το πρώτο μέρος με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ!

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε με ένα μικρό σερί να περάσει μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (28-30). Οι δύο ομάδες ήταν τραγικές έξω από την γραμμή του τριπόντου. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος είχε 0/4, έσπασε το ρόδι και με τρίποντο και με ακόμη ένα καλάθι κράτησε τα ηνία του σκορ για την ομάδα μας (33-35). Πολύ καλή παρουσία σ΄αυτό το διάστημα είχε και ο Παναγιώτης Τσάμης, ο οποίος πήρε πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ και έπαιξε πολύ καλή άμυνα.

Νικολαΐδης και Ρογκαβόπουλος πέτυχαν πολύτιμα καλάθια για την Εθνική μας και έκαναν το 40-35. Η Ελλάδα διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά έχασε την ευκαιρία να τη διευρύνει, καθώς στην τελευταία φάση έκανε λάθος και οι Λιθουανοί σκόραραν και μείωσαν σε 42-39.

Ελλάδα μπήκε δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα μεγάλο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου προηγήθηκε με 49-42. Η Λιθουανία επέστρεψε στο ματς και ύστερα από ένα λάθος των διαιτητών (έδωσαν φάουλ και βολές σε καθαρή τάπα) πέρασαν μπροστά με 50-49.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (52-51). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος επέστρεψε στο ματς και πέτυχε ένα πολύ μεγάλο καλάθι και μείωσε σε 54-53 58” πριν το φινάλε. Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε, όμως, 26” πριν το τέλος και η Λιθουανία κρατούσε την τύχη στα χέρια της.

Ο Ματσιουλόνις 19” πριν το τέλος ευστόχησε σε 1/2 βολές (55-53) και η Εθνική είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να ισοφαρίσει ή και να πάρει το ματς. Ο Ρογκαβόπουλος πήρε το αίμα του πίσω και με καλάθι 7” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 55-55. Ο Τσάμης έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τέλος, έκανε ένα εντυπωσιακό κόψιμο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Σωτηρίου πέτυχε το πρώτο καλάθι στην παράταση και έβαλε μπροστά την Εθνική (57-55). Η Λιθουανία απάντησε, αλλά ο Καράμπελας με εντυπωσιακή ενέργεια έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελλάδα (57-59). Οι Λιθουανοί ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και με 3/3 πέρασαν μπροστά (60-59).

Ο Καράμπελας, όμως, πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και έβαλε μπροστά την Ελλάδα (60-61), αλλά ο Τούμπελις συνέχισε να κάνει ζημιά (62-61). Η απάντηση ήταν άμεση από τον Νικολαΐδη, ο οποίος με ωραίο σουτ έκανε το 63-62. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος κέρδισε φάουλ 1,15′ πριν το τέλος και με 2/2 βολές έκανε το 65-62 για την Εθνική μας.

Ο Ρίμπους γρήγορα μείωσε σε 65-64 με λέι απ. Ο Τούμπελις στην επόμενη φάση έκοψε τον Νικολαΐδη, αλλά ο Ρογκαβόπουλος πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε νέο φάουλ και βολές 46,3” πριν το φινάλε. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ψύχραιμος και ξανά με 2/2 έκανε το 67-64. Ο Σινταλεβίτσιους πέτυχε ένα απίστευτο καλάθι και 28” πριν το τέλος η Λιθουανία μείωσε ξανά στον 1 πόντο (66-67).

Οι Λιθουανοί επέλεξαν να κάνουν φάουλ και 20” έστειλαν τον Ρογκαβόπουλο στις βολές. Ο Έλληνας γκαρντ γι ακόμη μια φορά ήταν ψύχραιμος και έδωσε αέρα 3 πόντων στην Εθνική μας (66-69). Η Εθνική μας αποφάσισε να κάνει φάουλ και ο Καράμπελας έστειλε τον Τούμπελις στις βολές 18,4” πριν το τέλος. Ο Λιθουανός, όμως, δεν κατάφερε να σκοράρει και η Εθνική είχε την τύχη στα χέρια της.

Ο Νικολαΐδης με 1/2 βολές έκανε το 70-66. Οι Λιθουανοί αστόχησαν στη συνέχεια και τελικά η Εθνική πήρε τη νίκη με 70-66 και θα έχει την ευκαιρία να πάρει ένα μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55, 66-70

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10, Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 20 (15ρ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6, Σταυρακούκας 3, Τσάμης 4