Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Κορασίδων: Φινλανδία-Ελλάδα 69-64

Κορασίδων: Φινλανδία-Ελλάδα 69-64

korasides

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από την Φινλανδία 69-64 σε αγώνα προετοιμασίας.

Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (31-29), έδωσε τη θέση του σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που είχε τη σφραγίδα των γηπεδούχων. Έκαναν ένα επιμέρους 25-7 στο διάστημα αυτό και συνέχισαν και στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στο +25 (61-36, 32’).

Η ελληνική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της (64-54, 36’20’’), πλησίασε ακόμη περισσότερο (66-60, 38’27’’) και έφτασε και στους τέσσερις πόντους (68-64), για να γραφτεί το τελικό 69-64.

Η Πολυμένη αγωνίστηκε για μόλις δύο λεπτά, καθώς δέχθηκε μια γονατιά σε μια φάση και προληπτικά προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί, ενώ η Παπαδοπούλου είχε ενοχλήσεις στον ώμο και επίσης προληπτικά έμεινε εκτός.

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί 22-30 Αυγούστου στα Σκόπια.

Διαιτητές: Χάαγια, Πιτκάνεν, Μουράν

Δεκάλεπτα: 17-17, 31-29, 56-36, 69-64

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Γρηγοροπούλου 6, Πολυμένη, Μποσγανά 20, Λέρη 4, Δασκουλίδου 8, Πρίφτη 1, Τσαγκαροπούλου 2, Κούκη 2, Καρατάσιου 4, Θεοδοσουλάκη 17, Μαυράκη

Περισσότερα σε Εθνικές

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…