Κεντρική Διεθνή Ιταλία – Κροατία 68-50

Ιταλία – Κροατία 68-50

italy

Την νίκη…επιβίωσης στην Α’ κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων για τον επόμενο χρόνο, πέτυχε η Ιταλία κόντρα στην Κροατία (68-50), η οποία θα διεκδικήσει την παραμονή της στην ίδια κατηγορία, αν νικήσει και στους δυο αγώνες που θα δώσει για τις θέσεις 13-16. Η Ιταλία θα παίξει για τις θέσεις 9-12 με την νικήτρια του αγώνα Μαυροβουνίου-Ολλανδίας, ενώ η ηττημένη της ίδιας αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Οι Ιταλοί είχαν περισσότερη ενέργεια στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και έδειξαν αποφασισμένοι να φτάσουν στην νίκη και αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα δέκα πόντων, αφού δέχτηκαν μόνο εφτά από τους Κροάτες, δεν απειλήθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Η Κροατία έφτασε μετά…βίας τους 50 πόντους, δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό και τα ποσοστά της κυρίως στα τρίποντα (2/17), αλλά και στα δίποντα (15/38) ήταν απελπιστικά.

Δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 47-37, 68-50

Διαιτητές:  Πουρσανίδης (Ελλάδα), Μπισέλ (Γαλλία), Κομ Νίλο (Καμερούν)