Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Σερβία 80-85

Ελλάδα – Σερβία 80-85

thanasis antetokounmpo ethniki ellada servia

Σ’ ένα παιχνίδι πραγματικά διαφήμιση για το μπάσκετ η Ελλάδα και η Σερβία πρόσφεραν μεγάλες συγκινήσεις, με τους Σέρβους τελικά  να παίρνουν τη νίκη με 85-80. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που ήταν φανταστικός, έστειλε το ματς στην παράταση με μεγάλο τρίποντο στο φινάλε, αλλά εκεί η Σερβία ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη και την πρωτιά στο τουρνουά Ακρόπολις. Φανταστική εμφάνιση για τους Σέρβους έκανε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος εκτέλεσε την Εθνική μας.

Με εύστοχα τρίποντα σκόραραν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα. Ο Νικ Καλάθης έκανε την αρχή, ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απάντησε άμεσα (6-3). Η Ελλάδα πήρε αέρα πέντε πόντων (8-3), αλλά οι Σέρβοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (8-10). Ο MVP του NBA πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους και με ένα φανταστικό κάρφωμα έβαλε την Εθνική μα ξανά μπροστά (14-10).

Η Εθνική μας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο ματς, αλλά προς το παρόν σε 7΄αγώνα έπαιρνε σκορ μόνο από δύο παίκτες (Αντετοκούνμπο 9, Καλάθης 7). Η Ελλάδα ήταν και πολύ καλή στην άμυνα και κατάφερε να περιορίσει τον Μπογκντάνοβιτς, αλλά και τον Μαριάνοβιτς, που δέχτηκε δύο τάπες από τον Μπουρούση. Οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν κοντά στο σκορ, με τη Σερβία όμως να μην μπορεί να περάσει μπροστά (19-17).

giannis antetokounmpo ellada servia

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, αν και δεν έχει στο ρεπερτόριο του το τρίποντο, κόντρα στη Σερβία πέτυχε 2/2 και έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην Εθνική μας (25-17). Εξαιρετικός σ΄αυτό το διάστημα ήταν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοηθούσε επιθετικά, αλλά κυρίως αμυντικά που έσβησε όλους τους αντίπαλους σέντερ (Μιλουτίνοφ, Μαριάνοβιτς, Ραντούλιτσα). Οι δύο ομάδες κόλλησαν για λίγο στο σκορ λόγω των καλών αμυνών, αλλά ο Κόνιαρης έσπασε το ρόδι και με ωραία προσπάθεια έκανε το 27-19.

Σερβία αντέδρασε και κατάφερε με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 27-23. Ο Γιώργος Παπαγιάννης μπήκε στη θέση του Μπουρούση και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του, καθώς έσβησε τα φώτα δύο φορές στον Ραντούλιτσα και ξεκόλλησε επιθετικά την Εθνική μας (29-23). Όλος ο κόσμος στο “Νίκος Γκάλης” πάγωσε με τον τραυματισμό του Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος δείχνει να είναι αρκετά σοβαρός. Όσον αφορά το ματς η Εθνική μας πρωταγωνιστές Παπαγιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο κράταγε το προβάδισμα της και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 38-31 υπέρ της.

nick calathes ellada servia

Σερβία ξεκινησε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (38-35). Η Εθνική, όμως, απάντησε με δικό της σερί 7-0 και η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (45-35).  Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνπο απάντησε στην επόμενη φάση (48-38). Ο Μπιέλιτσα πήρε το όπλο του στη συνέχεια και με δύο συνεχόμενα καλάθια (το ένα τρίποντο) ανάγκασε τον Θανάση Σκουρτόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ (48-43).

Παναγιώτης Βασιλόπουλος έβαλε φρένο στο σερί των Σέρβων και με τρίποντο ύστερα από ωραία συνεργασία έκανε το 51-43. H Σερβία στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε ότι δεν πρόκειται να τα παρατήσει και συνεχώς έβρισκε τρόπους να πλησιάσει στο σκορ (54-52). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν εντυπωσιακός έξω από την γραμμή του τριπόντου (έφτασε τα τέσσερα) και ξεσήκωσε τον κόσμο στο “Νίκος Γκάλης” (57-52), το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

randulica ellada servia

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Εθνική μας να κρατάει σταθερά τα ηνία του σκορ και τη Σερβία να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή με συνεχόμενα τρίποντα (61-57). Η Ελλάδα έδειξε να κολλάει επιθετικά, αλλά ο Νικ Καλάθης έδωσε τη λύση με ωραία ατομική προσπάθεια (63-59). Η Εθνική μας έκανε λάθη στην επίθεση και το πλήρωσε, καθώς ο Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα σκόραραν και έβαλαν μπροστά τους Σέρβους ύστερα από αρκετή ώρα (63-64).

Ο Μπογκντάνοβιτς δεν έχανε σουτ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 67-63 2′ πριν το τέλος. Ο Νικ Καλάθης κέρδισε φάουλ 1,36′ πριν το τέλος, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία βολή (64-67), Ο Μιλουτίνοφ συνέχισε το ρεσιτάλ του κοντά στο καλάθι και με κάρφωμα έστειλε τη διαφορά στους πέντε (64-69).

Ο Μπιέλιτσα 45” πριν το τέλος πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και έκανε το 72-64, αλλά ο Λαρεντζάκης απάντησε και μείωσε σε 72-67 37,4” πριν το φινάλε. Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην επαναφορά και κέρδισε τη μπάλα 30,7” πριν το τέλος του ματς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κέρδισε φάουλ 24” πριν το φινάλε και με 2/2 βολές έκανε το 72-69. Αμέσως έγινε φάουλ στον Μίτσιτς, ο οποίος αστόχησε και στις δύο.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο 12,5” πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 72-72 και έβαλε φωτιά στο “Νίκος Γκάλης”. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ελλάδα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε απίστευτο τρίποντο και είχε συνολικά πέντε εύστοχα!

Ο Γκούντουριτς ήταν ο πρώτος πάικτης που σκόραρε στην παράταση και με βολές έβαλε ξανά τη Σερβία (72-74). Ο Νικ Καλάθης απάντησε με ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 75-74, αλλά ο εκπληκτικός Μπογκντάνοβιτς ήταν “καυτός” και ευστόχησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου (75-77). Ο Θανάσης αστόχησε σε δικό του τρίποντο, ο Μπιέλιτσα όμως ήταν εύστοχος και έδωσε αέρα πέντε πόντων στους Σέρβους (75-80). Δεν έγινε, όμως, το ίδιο στην επόμενη φάση και η Ελλάδα βγήκε στον αιφνιδιασμό, που τελείωσε με υποδειγματικό τρόπο από τον Λαρεντζάκη (77-80).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Μπογκντάνοβιτς, έκλεψε την μπάλα και ο Σέρβος έστειλε στις βολές τον Γιάννη Μπουρούση. Ο Έλληνας σέντερ, όμως, πέτυχε μόνο τη μία και έκανε το 80-78 1,45′ πριν το φινάλε. Ο Μπογκντάνοβιτς με τη σειρά του πήγε στις βολές και αυτός ήταν ψύχραιμος και με 2/2 έκανε το 82-78 1,28” πριν το τέλος. Ο Θανάσης έπαιξε ακόμη μία εξαιρετική άμυνα και έκλεψε την μπάλα. Ο Καλάθης κέρδισε φάουλ και με 2/2 έκανε το 82-80 1′ πριν το τέλος.

Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά χάσαμε το ριμπάουντ και ο Γκούντουριτς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους 23,2” πριν το τέλος. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εύστοχος και με 3/3 βολές έδωσε αέρα πέντε πόντων στη Σερβία, η οποία έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (80-85). Ο Λαρεντζάκης δέχτηκε τάπα στην τελευταία φάση και η Σερβία τελικά πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72, 80-85
ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 4 (2/8 σουτ), Βασιλόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 κλεψίματα, 4 τάπες, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο Θ. 17 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Σιμόνοβιτς 6 (1), Μπογκντάνοβιτς 28 (3/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μπιέλιτσα 18 (4/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντούλιτσα 2, Μπίρτσεβιτς, Μιλουτίνοβ 14 (6/9 δίποντα, 2/3 βολές), Μίτσιτς 5 (1), Γκούντουριτς 7, Γιόβιτς 5 (1), Μαριάνοβιτς.