Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο U19 (Θέσεις 13-14) Φιλιππίνες-Νέα Ζηλανδία 70-76

Παγκόσμιο U19 (Θέσεις 13-14) Φιλιππίνες-Νέα Ζηλανδία 70-76

Την 13η θέση της διοργάνωσης κατέλαβε η Νέα Ζηλανδία με την νίκη της, κόντρα στις Φιλιππίνες με 76-70. Οι Νεοζηλανδοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ στην τρίτη περίοδο, οι Φιλιππίνες είχαν καλύτερο επιμέρους σκορ.

Ο Όσβαλντ με τρίποντο, ισοφάρισε 70-70 στο 1’13” πριν από την λήξη και τις δυο εύστοχες βολές που είχε σκοράρει ο Ινλντεφόνσο, ενώ ο Κάμερον με λειπ απ έδωσε το προβάδισμα στην Νέα Ζηλανδία στα 57” (70-72) και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τέσσερις εύστοχες βολές, καθώς οι Φιλιππινέζοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε τρείς επιθέσεις στα τελευταία 73”.

Δεκάλεπτα: 15-20, 37-45, 58-59, 70-76

Φιλιππίνες (Αρεσπακοτσάγκα): Αμπαντιάνο 2, Οκζόν 2, Πανόπιο 16, Φορτέα , Τόρες , Ιλντεφόνσο 16, Σπένσερ , Αμσαλί , Ταμάγιο 24 , Τσίου 2, Σότο 8.

Νέα Ζηλναδία (Μπριγκς): Κάμερον 21, Ντάρλινγκ 16, Χίγκινς 4, Οσβαλντ 5, Πέροτ-Χαντ 5, ντε Γκέεστ 15, Φααμαουσίλι 2, Μέτε 4, Μοορς 2.

Διαιτητές: Ντομίνγκεζ ( Μεξικό), Μιχαηλίδης (Ελβετία), Αμπα Ακίλ (Μαρόκο)