Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ουκρανία – Ελλάδα 98-109

Ουκρανία – Ελλάδα 98-109

giorgos kalaitzakis ellada ethniki polonia

Την ένατη θέση στο Eurobasket U20 κατέλαβε η Εθνική μας ομάδας, καθώς στον αγώνα κατάταξης επιβλήθηκε της Ουκρανίας με 109-98. Η Ελλάδα είχε τάσεις αυτοκτονίας στο φινάλε και παραλίγο να το πληρώσει. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά η Εθνική μας κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη.

Η Ουκρανία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-2, αλλά η Ελλάδα με ένα γρήγορο 5-0 έφερε το ματς στα ίσια (7-7). Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με σερί 9-0 πήρε αέρα 7 πόντων (9-16). Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά κατάφεραν μόνο να μειώσουν στους 5 πόντους (18-23).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του ματς και κράτησε σταθερή τη διαφορά (27-34). Η Ουκρανία κατάφερε να επιστρέψει για τα καλά στο ματς και έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (40-42). Η Εθνική μας ξεκόλλησε και με επί μέρους σκορ 6-1 στα τελευταία λεπτά ανέβασε ξανά τη διαφορά (41-48).

Η Εθνική μας συνέχισε να βρίσκει λύσεις, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ (49-55). Οι Ουκρανοί δεν το εκμεταλλεύτηκαν και η Ελλάδα με καλάθι του εξαιρετικού Γιώργου Καλαϊτζάκη έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (49-60), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (65-77).

Η Ελλάδα κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα τελευταία λεπτά η Ουκρανία έκανε την αντεπίθεση της και 49” πριν το τέλος μείωσε στον 1 (92-93). Ο Πιλάβιος 7” πριν το τέλος κέρδισε φάουλ, αλλά κατάφερε να ευστοχήσει σε μία από τις δύο βολές (92-94). Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έκανε φάουλ στα 5” και οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 94-94 5” πριν το τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ουκρανία κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο (97-96), αλλά η Εθνική πέρασε μπροστά με καλάθι του Καμπουρίδη (97-99). H Εθνική μας ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και με τον Καμπουρίδη έκανε το 104-98. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Εθνική μας πήρε τη νίκη με 109-98 και κατέλαβε την ένατη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-48, 65-77, 94-94, 98-109.

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπαλός, Καλαϊτζάκης Π. 16, Καμπερίδης 18, Κουφόπουλος, Νικολαϊδης 2, Αρνόκουρος 5, Δομπρογιάνης 14, Καλαϊτζάκης Γ. 19, Καμπουρίδης 9, Μωραϊτης 25 (8 α, 7κλ), Πιλάβιος 1