Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μαυροβούνιο – Λιθουανία 58-76

Μαυροβούνιο – Λιθουανία 58-76

lithuania 1

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στο Βόλο πανηγύρισε η Λιθουανία καθώς, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου, επικράτησε του Μαυροβουνίου 76-58.

Μαρτσιουλιόνις και Σιμόνις έδωσαν διαμόρφωσαν το 5-7 (3’) και χρειάστηκε να περάσουν είκοσι αγωνιστικά λεπτά για να ανακτήσει η λιθουανική ομάδα τα ηνία. Κατάφερε μάλιστα να επιστρέψει από το -7 του ημιχρόνου (29-22) με τους Τουμπέλις, Σινταρεβίτσιους και Σιμόνις να βοηθάνε τα μέγιστα για το επί μέρους 8-16 και το 37-38 πριν ο Μαρτσιουλιόνις δώσει αέρα εννέα πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 49-58 (33’).

Δια χειρός Σινταρεβίτσιους, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφια επίπεδα (51-62) για να πάρει την ανιούσα όσο κυλούσε ο χρόνος. Τα γκολ-φάουλ των Βαϊστάρας και Κρεϊσμόντας έκαναν το 51-68 για να “γράψει” ο Ματσιόνις το +19 (55-74, 39’).

Διαιτητές: Πουρσανίδης (Ελλάδα), Καστίγιο (Ισπανία), Γουίλμορ (Μπαχάμες)

Δεκάλεπτα: 12-8, 29-22, 44-49, 58-76

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…