Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Εφήβων: Μ. Βρετανία-Ιταλία 61-59

Εφήβων: Μ. Βρετανία-Ιταλία 61-59

megali vretania italia

Ντέρμπι από το τζάμπολ ως τη λήξη του ήταν ο αγώνας της Μεγάλης Βρετανίας με την Ιταλία με τους Βρετανούς να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 61-59 στην τρίτη και τελευταία μέρα του Διεθνούς Τουρνουά U18 που ολοκληρώνεται σήμερα στο Κ.Γ. Νέας Ιωνίας.

Οι Βρετανοί αιφνιδίασαν τους Ιταλούς και έφτασαν να προηγηθούν με ένα +7 (21-14, 8’) στην πρώτη περίοδο και +8 στα μισά της δεύτερης (33-25, 14’). Η απόσταση παράμεινε στα ίδια επίπεδα στα μισά του αγώνα (38-31) με τους Ιταλούς να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Προσπάθησαν να ξεφύγουν από την άμυνα των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν (38-39 στο 21’, 38-42 στο 25’10’’). Το προβάδισμα άλλαζε χέρια, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μια διαφορά για να πάρει τελικά τη νίκη με 61-59 χάρη σε ένα εύστοχο σουτ του Σουλαϊμάν.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 48-49, 61-59

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…