Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 111-77

Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 111-77

nick calathes panathinaikos promitheas

Ο Παναθηναϊκός για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας, καθώς επικράτησε εύκολα του Προμηθέα με 111-77 και με συνολικό σκορ 3-0 αναδείχθηκε πρωταθλητής. Οι “πράσινοι” είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη, που τους χάρισε το 37ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και σημείωσε τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα (5-0). O Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά είχε τον πλήρη έλεγχο και γρήγορα ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (12-2). Οι πράσινοι συνέχισαν το σερί τους (16-2), με τον Νίκο Γκίκα να βάζει φρένο καθώς σκόραρε για τρεις (16-5).

Ο Προμηθέας ήταν αρκετά άστοχος στο ματς και ο Παναθηναϊκός συνεχώς ανέβαζε τη διαφορά (24-5).Οι πράσινοι ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμη και με 24 πόντους (29-5)! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-8.

Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα 4-0 το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί και επανέφερε τη διαφορά στους 21 (35-12). Οι δύο ομάδες στα επόμενα λεπτά πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με τους πράσινους να κρατούν σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (53-28).

Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 62-34 υπέρ του Παναθηναϊκού. Κορυφαίοι για τους “πράσινους” ήταν ο Παπαγιάννης και ο Τόμας, που σημείωσαν από 12 πόντους. Πολύ καλή παρουσία και από Καλάθη – Λοτζέσκι, ενώ ο Προμηθέας ήταν αρκετά άστοχος και δεν ξεχώρισε κάποιος στο σκοράρισμα. Σημαντική στιγμή η συμμετοχή των νεαρών Μαντζούκα και Καφέζα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν επέτρεπε στον Προμηθέα να πλησιάσει στο σκορ (75-44). Στη συνέχεια οι παίκτες των γηπεδούχων έδωσαν ένα ρεσιτάλ καρφωμάτων και ξεσήκωσαν τον κόσμο, που βρέθηκε στο “Νίκος Γκάλης” (86-53).

To τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Το κλίμα ήταν ήδη γιορτινό και όλοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προσφέρει θέαμα και τελικά πήρε τη νίκη με 111-77 και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Τόμας 16 (8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (3), Γκιστ 8 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Βουγιούκας, Μήτογλου 9 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6/6 δίποντα), Λάνγκφορντ 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 5 (2/8 σουτ), Γκίκας 8 (2), Λίποβι 1, Έλις 4, Ματζούκας 6 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τσαϊρέλης 9 (1), Μέγιερ 10 (2), Γερομιχαλός 6, Χολ 12 (2), Μπράουν 6, Καφέζας 4

Euroleague: Ασίστ του Απριλίου αυτή του Ουόκαπ στον ΜακΚίσικ (vid)

«Τραβάει τα βλέμματα» η ασίστ του Ουόκαπ στο Top-10 της Euroleague. Η Εuroleague έδωσε στη…