Κεντρική NBA Ουόριορς-Ράπτορς 92-105 (vid)

Ουόριορς-Ράπτορς 92-105 (vid)

raptors win e1559975913418

Οι Ράπτορς έκαναν δεύτερο μπρέικ στην “Oracle Arena”, επικρατώντας με 105-92 επί των Ουόριορς κάνοντας το 3-1 στους τελικούς, και πλέον απέχουν μόλις μια νίκη από τον τίτλο του πρωταθλητή του ΝΒΑ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο αρκετά παθιασμένοι και αποφασισμένοι να κάνουν το 2-2, και μέχρι το ημίχρονο είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Στην επανάληψη όμως ήταν σαν να μπαίνει άλλη ομάδα στο παρκέ, με το Τορόντο να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και από τα μισά της τρίτης περιόδου και έπειτα να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα στο σκορ.

Πρωταγωνιστής της νέας μεγάλης νίκης της ομάδας του Νικ Νερς, ήταν για ακόμα μια φορά ο Καουάι Λέοναρντ,  ο οποίος τελείωσε το ματς με 36 πόντους και 12 ριμπάουντ, με άξιους συμπαραστάτες τον Πασκάλ Σιακάμ με 19 και τον Σέρτζι Ιμπάκα με 20.

Για την ομάδα του Στιβ Κερ, ο Κλέι Τόμπσον που επέστρεψε από τον τραυματισμό του είχε 28 πόντους, ενώ ο Στεφ Κάρι είχε 27 , με την προσπάθεια των “splash brothers” να μην είναι αρκετή για το Γκόλντεν Στέιτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-79, 92-105

Πήραν το πάνω χέρι οι Μάβερικς, άλωσαν το L.A με ηγετικό Ντόνσιτς

Ο Λούκα Ντόνσιτς έδωσε τη νίκη στο Ντάλας. Οι Ντάλας Μάβερικς άφησαν πίσω τους την κακή εμ…