Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 68-78

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 68-78

vincent poirier kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb18 e1555612761334

Τη μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής στα playoffs της Euroleague έκανε η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα με 78-68. Οι Βάσκοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και θα προσπαθήσουν να τελειώσουν τη σειρά στη Βιτόρια.

Η Μπασκόνια από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της. Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με 27-18. Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε σημάδια ζωής και έριξε τη διαφορά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 5 (37-42).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (52-66). Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και μείωσε σε 72-65. Η Μπασκόνια άντεξε και με καλάθι του Χίλιαρντ ανέκτησε τη διψήφια διαφορά (65-75).

Οι Βάσκοι κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 78-68. Οι φιλοξενούμενοι θα έχουν την ευκαιρία μέσα στην έδρα τους να πάρουν δύο νίκες, ώστε να προκριθούν στο Final Four, που θα γίνει στο σπίτι τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 52-66, 68-78

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…