Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπουντούτσνοστ 87-67

Παναθηναϊκός – Μπουντούτσνοστ 87-67

nick calathes panathinaikos buducnost

Στην επόμενη φάση της Euroleague προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε της Μπουντούτσνοστ στο “Νίκος Γκάλης” με 87-67. Οι πράσινοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη. Η ομάδα του Πιτίνο τερμάτισε στην έκτη θέση και στα playoffs θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης (τρίτη στην κανονική διάρκεια της Euroleague). Μυθική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε triple double! Φανταστικός και ο Τζέιμς Γκιστ.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 13-13. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με πέντε πόντους και δύο ασίστ οδηγούσε τους πράσινους στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με δύο τρίποντα από Λάνγκφορντ και Γκιστ πήρε αέρα 8 πόντων (23-15). Η Μπουντούτσνοστ απάντησε και με κορυφαίο τον Νίκολιτς μείωσαν στο καλάθι (23-21). Ο Μπιτάτζε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο (12 πόντοι) και έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό (26-26). Ο Νόρις Κόουλ πήρε τη σκυτάλη και με καλάθι έβαλε την Μπουντούτσνοστ μπροστά ύστερα από ώρα (30-32).

Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Τζέιμς Γκιστ ανέβασε την απόδοση του (12 πόντοι) και έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (45-34). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι πράσινοι πήραν διαφορά ασφαλείας ενόψει του δεύτερου μέρους (49-36).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 56-41. Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράτησαν το διψήφιο προβάδισμα τους (66-56).

Ο Νικ Καλάθης ήταν απίστευτος στο ματς και κατάφερε να κάνει ένα απίστευτο triple double και κράταγε τα ηνία του σκορ για τον Παναθηναϊκό (73-63). Μέχρι το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι. Οι πράσινοι κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη (87-67) και την πρόκριση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4 (0/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 12 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 23 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 11 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 2
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 3 (1), Κόουλ 14 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σ. Σέχοβιτς, Κλαρκ 10 (2/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπάροβιτς 4, Γκόρντιτς 10 (2), Μπιτάτζε 16 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόποβιτς, Μπελ 3 (1/6 σουτ), Νίκολιτς 7 (1), Γουίλιαμς

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…