Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπουντούτσνοστ 76-67

Φενέρμπαχτσε – Μπουντούτσνοστ 76-67

goga bitadze buducnost voli podgorica eb18 1 e1553023556458

Η Μπουντούτσνοστ έβαλε δύσκολα στη Φενέρμπαχτσε, αλλά τελικά οι Τούρκοι πήραν τη νίκη με 76-67. Οι γηπεδούχοι για 35′ ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τέλος (12-0) κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος ήταν ο Κάλινιτς, ο οποίος δεν έχασε σουτ στο ματς (3/3 δ., 2/2 τρ., 1/1 β.).

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 14-5. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως, καθώς η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε και κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσει στους τρεις πόντους (19-16).

Η αντεπίθεση των Μαυροβουνίων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και πήραν τα ηνία του σκορ με 25-23 με καλάθι του Μπιτάτζε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (36-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (59-59). H Φενέρ, όμως, στα τελευταία λεπτά δεν άφησε περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 12-0, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (76-66) και δεν ξανά κοίταξαν πίσω.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το προβάδισμα και πανηγύρισαν τη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-39, 59-59, 76-67

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…