Κεντρική Γυναίκες “Αυτοκτόνησε” ο Ολυμπιακός!

“Αυτοκτόνησε” ο Ολυμπιακός!

oly2

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός, στην 11η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Ευρωλίγκας των Γυναικών. Η ομάδα του κόουτς Παντελάκη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (62-48) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο ηττήθηκε από τη Χατάι στο ΣΕΦ με 80-76, υποχωρώντας στο 1-11.

Η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη πάτησε τέρμα το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, η πεντάδα της “πήρε” φωτιά και πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά “σκότωσε” το σύνολο από τον Πειραιά που έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη.

Η Σπυριδόπουλου με 16 πόντους και η Τόμας με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να νικήσει μία ομάδα που αντιμετωπίσει αρκετά οικονομικά προβλήματα κι είδε έτσι τις μαθηματικές πιθανότητες που έχει να συνεχίσει στο Eurocup ως 6-7ος του ομίλου να εξανεμίζονται.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-38, 62-53, 76-80
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 10, Σωτηρίου 7, Σταμάτη 3(1), Σταμολάμπρου 11(1), Τόμας 15(1), Κοσμά, Μάζιτς 4, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 8, Σπυριδοπούλου 16(1), Τίκβιτς 2.