Κεντρική NBA “Γίγαντας” Έρβινγκ, θρίαμβος στην παράταση για τους Σέλτικς! (vids)

“Γίγαντας” Έρβινγκ, θρίαμβος στην παράταση για τους Σέλτικς! (vids)

kyrie irving 2

Σε μια “τιτανομαχία” με έντονο άρωμα πλέι-οφ, οι Μπόστον Σέλτικς κράτησαν γερά κι επιβλήθηκαν των Φιλαδέλφιια 76ερς με 121-114 στην παράταση! Επρόκειτο για μια αναμέτρηση που περιείχε σχεδόν ό,τι επιθυμεί κάθε φίλαθλος του μπάσκετ και δύσκολα θα έμεινε κάποιος παραπονεμένος από το χριστουγεννιάτικο “συναπάντημα” των δύο υπερδυνάμεων της Ανατολικής Περιφέρειας!

Παρά τους πολλαπλούς πρωταγωνιστές του ματς, όμως, μόνο ένας αξίζει τον “τίτλο” της απόλυτης φιγούρας αυτού κι ο λόγος γίνεται, φυσικά, για τον Κάιρι Έρβινγκ.

Συγκεκριμένα, ο “Uncle Drew” ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 39.5 λεπτά συμμετοχής, δίνοντας την εντύπωση πως έχει πάρει το “πινέλο” και ζωγραφίζει πάνω στο παρκέ! Κανένα από τα καλάθια του, βέβαια, δεν ήταν σημαντικότερο από το τρομερό fade-away μπροστά στον Τζίμι Μπάτλερ, χάρη στο οποίο οδήγησε το ματς στην παράταση, καθώς ο Τζέι Τζέι Ρέντικ αστόχησε στην εκπνοή.

Το τεράστιο σουτ του Έρβινγκ

Στον έξτρα χρόνο, οι Σέλτικς βρέθηκαν πίσω με 5 πόντους (108-113) αλλά έτρεξαν σερί 13-1 στα τελευταία 3 λεπτά, με τον Έρβινγκ να αναλαμβάνει ξανά τον ρόλο του καθοδηγητή, με δύο απανωτά τρίποντα που ανέτρεψαν μια για πάντα τα δεδομένα στο σκορ!

Οι δύο “βόμβες” του Έρβινγκ στην παράταση

Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έρβινγκ είχε ήδη πετύχει 16 πόντους στην 1η περίοδο, δείχνοντας ποιος είναι ο κορυφαίος τεχνίτης του πλανήτη, όσον αφορά τα τελειώματα κοντά στο καλάθι ενώ είχε συνολικά 5/10 τρίποντα στην αναμέτρηση.

Άξιος συμπαραστάτης του Έρβινγκ ήταν ο Μάρκους Μόρις με 23 πόντους κι 8/13 σουτ, αποδεικνύοντας ότι είναι βελτιωμένος σε κάθε τομέα του παιχνιδιού. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ κι 7/18 σουτ (κι 9/9 βολές) ενώ ο Αλ Χόρφορντ έμεινε χαμηλά στην επίθεση (2/10 σουτ) αλλά επιμελήθηκε σχεδόν εξ ολοκλήρου τη δύσκολη αποστολή του μαρκαρίσματος του Τζοέλ Εμπίιντ.

Ο Εμπίιντ ήταν μακράν ο κορυφαίος των Σίξερς με 34 πόντους, 16 ριμπάουντ, 10/17 σουτ και 10/10 βολές, “διαλύοντας” σε πολλές περιστάσεις τα αμυντικά πλάνα της Βοστόνης όταν έπαιρνε την μπάλα στο ποστ. Το πρόβλημα με τον Καμερουνέζο σούπερ-σταρ, όμως, ήταν το γεγονός ότι πέτυχε μόλις 4 πόντους συνολικά σε 4η περίοδο και παράταση ενώ ήταν παντελώς “άσφαιρος” στα τελευταία 4:53 του ματς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ σταμάτησε στους 24 πόντους με 9/21 σουτ σε 43 λεπτά συμμετοχής, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ είχε 17 πόντους αλλά με μόνο 5/16 σουτ ενώ ο Μπεν Σίμονς είχε συνεισφορά παντού, με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ κι 8 ασίστ. Αξίζει, τέλος, να γίνει αναφορά και στους 15 πόντους του Γουίλσον Τσάντλερ, ο οποίος πέτυχε το κρισιμότερο τρίποντο της κανονικής διάρκειας του αγώνα αλλά η “λάμψη” του Έρβινγκ δεν του επέτρεψε να γίνει ήρωας.

Τα highlights της αναμέτρησης

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…