Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 79 – 70

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 79 – 70

langford

Τη νίκη του σε ντέρμπι “αιωνίων” εντός 9 ημερών πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας ξανά του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 79-70, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League! Οι “πράσινοι” είχαν μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά κεφαλαιοποίησαν την υπεροχή τους στην 4η περίοδο με σερί 21-13 στα τελευταία λεπτά.

Με τη νίκη αυτή, ο Παναθηναϊκός έμεινε 1ος και αήττητος στην κορυφή της Basket League μαζί με το καταπληκτικό Περιστέρι, πήρε μια αρκετά καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Ολυμπιακό στο τέλος της “κούρσας” ενώ έδιωξε ορισμένα από τα “σύννεφα” που είχαν μαζευτεί μετά την πολύ άσχημη εμφάνιση με την Εφές.

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που έβαλε τη “φωτιά”, σκοράροντας  24 πόντους με  8/14 σουτ, προερχόμενος από τον πάγκο! Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 11 πόντους με 5/9 σουτ, μαζί με 5 ριμπάουντ, προσπαθώντας να ξαναβρεί το χέρι του, ο Γκιστ έφθασε τους 9 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ ενώ ο Ντεσόν Τόμας έκανε τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο με 10 πόντους και 4/4 δίποντα.

Από την άλλη, ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε μακράν το κορυφαίο του ματς μέχρι στιγμής, με 20 πόντους κι 7/8 σουτ (4/5 τρίποντα), ο Πρίντεζης συμπλήρωσε 11 ενώ ο Γιάνις Τίμα έβαλε 10 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να μένει στους 9 πόντους με 3/12 σουτ.

Το φιλμ του αγώνα

1η περίοδος

Το πρώτο 5λεπτο χαρακτηρίστηκε από αρκετή αστοχία κι αργό ρυθμό (σκορ 6-5), με τον Ολυμπιακό να ακουμπά στο παιχνίδι με πλάτη και τον Παναθηναϊκό να “σημαδεύει” τις αμυντικές αδυναμίες του Σπανούλη. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Λάνγκφορντ ώστε να δράσει (3/5 σουτ στα πρώτα 10 λεπτά) και διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα αλλά το τρίποντο του ΛεΝτέι και το φάουλ που κέρδισε ο Πρίντεζης μακριά από την μπάλα άλλαξαν τα δεδομένα στο προβάδισμα (13-14).

Η άλεϊ-ουπ του Καλάθη στον Γκιστ, όμως, έδωσε στον Παναθηναϊκό το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα στην εκπνοή της 1ης περιόδου (15-14), εκεί όπου οι δύο ομάδες σούταραν μονάχα με 33% και 31% αντίστοιχα εντός πεδιάς (0/7 τρίποντα οι “πράσινοι”, 3/12 δίποντα οι “ερυθρόλευκοι”).

2η περίοδος

Παρά το 19-16 των πρώτων λεπτών της 2ης περιόδου, μια μίνι-“έκρηξη” του Ολυμπιακού του επέτρεψε να πάρει κεφάλι. Ένα βροντερό κάρφωμα κι ένα τρίποντο του ΛεΝτέι (ο πρώτος διψήφιος σκόρερ του ματς), καθώς και 5 πόντοι του Τίμα διαμόρφωσαν ένα σερί 1-10, το οποίο έφθασαν το σκορ στο 20-26, μέχρι να το “σπάσει” ο Παππάς με 6 σερί πόντους (26-26)!

Ο Ολυμπιακός παρουσίαζε αδυναμία στην προστασία του καλαθιού με τον εκνευρισμένο Μιλουτίνοφ στον πάγκο, κάτι που ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε πλήρως ενώ ο Πρίντεζης έχανε μια σειρά από ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν για 5 λεπτά με μόλις 1 πόντο! Ο Παππάς έδινε αυτή την απαραίτητη scoring “σπίθα” ενώ ο Βουγιούκας έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 5 πόντους (32-27).

Το καλάθι του Πρίντεζη μείωσε στους 3 τη διαφορά (32-29) και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με δεδομένες τις 2 άστοχες προσπάθειες του Παναθηναϊκού στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η physical “μάχη” του πρώτου μισού ανακήρυξε τον Παππά ως κορυφαίο παίκτη με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γκιστ ακολούθησε με 7 ενώ ο ΛεΝτέι είχε 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Σπανούλη, όμως, να βρίσκεται σε off βραδιά (1/6 σουτ) και τα λάθη να “πληγώνουν” τους φιλοξενούμενους (7 έναντι 2 του ΠΑΟ).

3η περίοδος

Ο Παναθηναϊκός βγήκε “ζεστός” από τα αποδυτήρια και τιμώρησε τις βοήθειες που έδινε ο Ολυμπιακός κοντά στο καλάθι με διαδοχικά τρίποντα από Παπαπέτρου και Λάνγκφορντ (40-34). Ο Τόμας ήταν αυτός που υποχρέωσε τον Μπλατ να καλέσει τάιμ-άουτ, διαμορφώνοντας το 42-34. Το σερί έφθασε μέχρι το 10-0 (44-34) αλλά ο απίθανος ΛεΝτέι πέτυχε 8 συναπτούς πόντους, κλείνοντας σε έναν βαθμό την “πληγή” (46-42)! Ο Καλάθης απάντησε με 5 σερί πόντους για το 51-44 αλλά ο Σπανούλης αφυπνίστηκε προσωρινά και πέτυχε με τη σειρά του 5 πόντους στη σειρά!

Με τον ΛεΝτέι στον πάγκο εξαιτίας των 4 φάουλ, ο Μιλουτίνοφ επανήλθε και σε συνδυασμό με το ευέλικτο σχήμα που επιστράτευσε ο Μπλατ (Παπανικολάου-Τίμα στα φόργουορντ), η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (51-50). Ο Παππάς πήρε και πάλι τη σκυτάλη του alpha-dog της επίθεσης από τον Λάνγκφορντ κι έτσι ο Παναθηναϊκός έμεινε στη θέση του πρωτοπόρου μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 55-51.

Οφείλει να τονιστεί ότι, παρά την αυξημένη παραγωγικότητα των δύο ομάδων στο 3ο δεκάλεπτο (23-22), τα ποσοστά των βολών παρέμεναν άσχημα, με τον Ολυμπιακός να έχει μόλις 61% και τον Παναθηναϊκό να φθάνει μονάχα το 50%!

4η περίοδος

Το πρώτο μισό της 4ης περιόδου άνηκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κάποιες δυσμενείς αμυντικές επιλογές του Ολυμπιακού, παρότι η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (58-57). Το σκορ έγινε γρήγορα 66-59 κι έπειτα 70-63, με τον Παππά να συνεχίζει τα “όργια” και την άμυνα του Ολυμπιακού στη ρακέτα να είναι επιεικώς κάκιστη. Η επίθεσή του γινόταν όλο και πιο εξαρτώμενη από τον άστοχο Σπανούλη ενώ οι Θανάσης και Τόμας έβαλαν την οριστική “σφραγίδα” στη σπουδαία νίκη των γηπεδούχων. Το τελευταίο λεπτό είχε ενδιαφέρον μόνο σε συνάρτηση με την τελική διαφορά του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λάσμε 4, Τόμας 10 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Λάνγκφορντ 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Παππάς 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (4/7 δίποντα, 3/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Σπανούλης 9 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές)

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…