Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Νεπτούνας – Προμηθέας Πάτρας 82-83

Νεπτούνας – Προμηθέας Πάτρας 82-83

tony meier promitheas neptunas

Την πέμπτη του νίκη σε έξι παιχνίδια πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας στο Basketball Champions League, καθώς κέρδισε εκτός έδρας και τη Νεπτούνας με 83-82. Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ντέρμπι, αλλά η ομάδα της Πάτρας με κορυφαίο τον Παρκς πήρε ένα σπουδαίο διπλό στη Λιθουανία. Καθοριστική η συμβολή του Νίκου Γκίκα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τη Νεπτούνας να έχει προβάδισμα μόλις ενός πόντου (7-6). Το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο συνεχώς άλλαζε χέρια, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα γρήγορα 5-0 προηγήθηκε με 4 (16-12), αλλά δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά (16-14).

Η Νεπτούνας εκμεταλλευόταν την αδυναμία του Προμηθέα στη ρακέτα και συνεχώς τον “χτύπαγε” εκεί. Η είσοδος, όμως, του Παρκς στο παρκέ βοήθησε την ομάδα της Πάτρας και ο Αμερικανός έδωσε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση (26-25). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι και το τέλος το ημιχρόνου με το σκορ να είναι 36-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Προμηθέας μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (36-41). Ο Τέρενς Παρκς ήταν εκπληκτικός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με συνεχόμενους πόντους κράταγε σταθερά τη διαφορά υπέρ του Προμηθέα (41-47). Ο Ντελινικάιτις “βομβάρδιζε” το καλάθι της ομάδας της Πάτρας, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και κράτησαν το προβάδισμα (55-57).

Η Νεπτούνας κατάφερε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Τόνι Μέιερ με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 60-57. Οι διαιτητές έξι λεπτά πριν το φινάλε χρέωσαν με αντιαθλητικό τον Μέιερ και έδωσαν και τεχνική ποινή στο Μάκη Γιατρά και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Στη συγκεκριμένη φάση κατάφερα να πετύχουν συνολικά πέντε πόντους και να προηγηθούν με 65-60.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ έχοντας και τη “βοήθεια” των διαιτητών, καθώς στην τελευταία περίοδο οι διαιτητές έκαναν πολλά λάθη υπέρ της Νεπτούνας (72-66). Ο Προμηθέας, όμως κόντρα σε όλους και σε όλα επέστρεψε στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα μείωσε στον έναν πόντο (72-71).

O Έλληνας γκαρντ ήταν εξαιρετικός και με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 76-74. Η Νεπτούνας ισοφάρισε σε 76-76, αλλά ο Ρίον Μπράουν με τρεις συνεχόμενους πόντους (1 βολή και κάρφωμα) έκανε το 79-76. Ο Ρίον Μπράουν ήταν ψύχραιμος και με βολές έκανε το 81-77.

Η Νεπτούνας μείωσε σε 81-79, αλλά ο Λεωνίδας Κασελάκης με 2/2 5,8” πριν το φινάλε έκανε το 83-79 και καθάρισε το ματς. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο μείωσε σε 83-82, αλλά μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Προμηθέας πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 65-60, 82-83
Νεπτούνας (Μακσβίτις): Ντελινικάιτις 23 (5), Γκραντ 18 (16 ριμπάουντ), Ολισεβίτσιους 8, Ουίβερ 9 (1), Ουιλιαμς 7 (1), Νταμπράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλαβίνσκας 2
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπράουν 16 (1), Γκίκας 11 (3/3 τρίποντα), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5 (1), Μέιερ 12 (4), Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2

Περισσότερα σε Προμηθέας Πατρών

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…