Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Κύμη – Περιστέρι 74-73

Κύμη – Περιστέρι 74-73

kymi peristeri washinghton

Η Κύμη έγραψε ιστορία. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Περιστερίου με 74-73 στο κλειστό της Χαλκίδας, στο πρώτο παιχνίδι για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το σύνολο της Εύβοιας υποχρέωσε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στην πρώτη φετινή ήττα της, με τον Ντεβόν Ουάσινγκτον να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε το τρίποντο της νίκης, δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και με το σκορ στο 71-73.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Μπεντίλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαγκς με 22 πόντους, με τον Μπολντς να προσθέτει 18 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Χάροου με 14 πόντους.

Το Περιστέρι, όπως και στο παιχνίδι του πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο, μπήκε με το πόδι πατημένο τέρμα στο γκάζι και ξέφυγε με 13 πόντους (12-25) στην πρώτη περίοδο. Ο Μπολντς κι ο Σαγκς προσπαθούσαν να κρατήσουν όρθια την Κύμη, η οποία μείωσε στους 6 πόντους (23-29) στο 14′, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Το Περιστέρι έκλεισε στο +7 (34-41) το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο Αμερικανοί της Κύμης συνέχισαν να φορτώνουν το καλάθι του Περιστερίου με πόντους, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή (53-51 στο 27′, 57-54 στο 30′).

Η ευχάριστη έκπληξη του αγώνα, ο Λευτέρης Μητσιμπόνας, ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (62-54 στο 32′), ενώ ο Σαγκς την ανέβασε στους 9 πόντους (69-60 στο 36′).

Το Περιστέρι, όμως, αντέδρασε και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 69-71 στο 39′, με τον Χάροου να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο. Ο Σαγκς έκανε το 71-71, ο Χάροου απάντησε για το 71-73, με τον Ουάσινγκτον να πετυχαίνει στην επόμενη φάση το τρίποντο της νίκης (74-73) και τον Μπεντίλ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73.
ΚΥΜΗ(Καστρίτης): Χόρτον 9 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 22 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπολντς 18 (7/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας 3.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3 (6 ριμπάουντ), Ντάνιελ 13, Βασιλόπουλος 9 (5 ασίστ), Κλαρκ 3 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σίρκο 3, Γκρέι 10, Μπέντιλ 8, Χάροου 14.

Περισσότερα σε Κύπελλο

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…