Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 75-99

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 75-99

james1

Ανώμαλη “προσγείωση” για τον Ολυμπιακό. Μετά τα δύο σπουδαία “διπλά” σε Μόσχα και Βιτόρια, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ γνώρισε τη συντριβή από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ. Οι Ιταλοί πέρασαν άνετα από το Φάληρο, επικρατώντας των Πειραιωτών με 75-99, για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague. Στο 2-1 το ρεκόρ των δύο ομάδων, ένταση στο φινάλε με τον Μάικ Τζέιμς.

Οι άμυνες πήγαν… περίπατο στο ΣΕΦ, με τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και της Αρμάνι Μιλάνο να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν ξέφρενος, με τα καλάθια να πέφτουν το ένα πίσω από το άλλο και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι, αδυνατώντας να δημιουργήσουν διαφορές ασφαλείας.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά, ήταν απολαυστικό για τους φίλους του αθλήματος, μιας κι ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 26-24, παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης δεν ήταν σε καλό βράδυ. Ο φορμαρισμένος Μιλουτίνοφ κι ο ανεβασμένος Μάντζαρης τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, την ώρα που ο Μίτσοφ έβλεπε το “ερυθρόλευκο” καλάθι σαν βαρέλι.

Στη δεύτερη περίοδο μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα και οι Μάικ Τζέιμς και Κουζμίνσκας, με τους Πειραιώτες να κολλούν στην επίθεση προς το τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -7 (37-44). Τελικά, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 41-44 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 52-48 στο 24′, χάρη στον εξαιρετικό Μιλουτίνοφ. Ωστόσο, η Αρμάνι Μιλάνο πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, έχοντας για πρωταγωνιστή τον αθόρυβο στο πρώτο μέρος, Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ έκανε άνω-κάτω την “ερυθρόλευκη” άμυνα, δίνοντας στην Αρμάνι το προβάδισμα (57-58).

Τα χειρότερα ακολούθησαν στη συνέχεια για τους Πειραιώτες, με την Αρμάνι να τρέχει σερί 10-0 και να ξεφεύγει με 57-68. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τους Ιταλούς με 63-73.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, με την Αρμάνι Μιλάνο να κάνει “πάρτι” στο παρκέ να ανεβάζει τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους και να φεύγει δια περιπάτου με το “διπλό” από το ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 2 (1/4 σουτ), Σπανούλης 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 8

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 3 (1), Τζέιμς 22 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μίτσοβ 19 (5), Γκουντάιτις 11 (2/2 δίποντα, 7/7 βολές), Μπέρτανς 5 (1), Ταρτσέβσκι 4, Νέντοβιτς 20 (8/12 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρουκς 2, Τζέρελς 7 (1)

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…