Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Πανιώνιος 90-60

Λαύριο – Πανιώνιος 90-60

kaklamanakis kouzeloglou

Τη δεύτερη νίκη του στη Basket League πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέτριψε εντός έδρας τον Πανιώνιο με 90-60, για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος κι ανέβηκε στο 2-2. Από την πλευρά του, ο Ιστορικός “προσγειώθηκε” ανώμαλα μετά τη νίκη του επί του Άρη κι υποχώρησε στο 1-3.

Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν από τα πρώτα λεπτά και να φτάνουν δια περιπάτου στην τελική επικράτηση. Το παιχνίδι είχε τελειώσει ουσιαστικά από τη δεύτερη περίοδο, όταν το Λαύριο, με επιμέρους σκορ 24-12, ξέφυγε με 19 πόντους (45-26) στο τέλος του ημιχρόνου, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος.

Οι παίκτες του Σερέλη δεν χαλάρωσαν, πάντως, στην επανάληψη, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 30 πόντους στην τέταρτη περίοδο και το σύνολο του Κρις Χουγκάζ να τα… έχει χαμένα, αδυνατώντας να αντιδράσει.

Το Λαύριο είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, με τον Κουζέλογλου να ξεχωρίζει με 13 πόντους κι 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μιχάλης Λούντζης, ο ο οποίος πρόσθεσε άλλους 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Μπέρι με 18 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):   Μιλόσεβιτς 5, Κακλαμανάκης 10, Τζόουνς 9, Λαμπ 12, Μαστρογιαννόπουλος 8, Περράκης, Νίξον 10, Κουζέλογλου 13 (6 ριμπάουντ), Μέλσον 4, Οντιάσε 6.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 4, Μπέρι 18 (5/14 σουτ, 8 ριμπάουντ), Τέιλορ 13, Χάρις 4, Μπράουν 7, Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης, Χουγκάζ, Τζονς 8.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 101-90 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέχει μια νίκη από το Final Four Η Ρεαλ Μαδρίτης έκανε το 2-0 απέναντι στ…