Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Περιστέρι 56-87

Κύμη – Περιστέρι 56-87

peristeri2

Το τρένο του Περιστερίου δεν είχε στάση ούτε στη Χαλκίδα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πέρασε σαν σίφουνας κι από την έδρα της Κύμης, συντρίβοντας το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη με 87-56, για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Το φινάλε της τέταρτης ημέρας του πρωταθλήματος θα βρει τους Περιστεριώτες και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 4-0. Αντίθετα, η Κύμη, μετά το “διπλό” της πρεμιέρας στην έδρα του Πανιωνίου, έχει υποστεί τρεις σερί ήττες, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν και πάλι ο Ράιαν Χάροου. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 20 πόντους κι 6 ασίστ, με τον Γκρέι να προσθέτει 18 πόντους και τον Μπέντιλ 15 πόντους κι 6 ριμπάουντ. Από πλευράς Κύμης, ο Κάμφορ είχε 11 πόντους (σ.σ. ο μοναδικός διψήφιος!), αλλά κι 7 λάθη!

Με όπλο την άμυνα του, το Περιστέρι ξέφυγε με διψήφια διαφορά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (10-20 στο 10′) και δεν δυσκολεύτηκε να τη διατηρήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (23-37).

Πολλοί νόμιζαν ότι οι γηπεδούχοι θα αντιδρούσαν στην επανάληψη και θα επέστρεφαν στο παιχνίδι, ωστόσο έγινε το ακριβώς αντίθετο. Η ομάδα του Πεδουλάκη πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση, ενώ ήταν το ίδιο εξαιρετική στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους σκορ 12-28 στην τρίτη περίοδο και να ξεφύγει με 29 πόντους (36-65) στο τέλος του δεκάλεπτου, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε στην τέταρτη περίοδο, αλλά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους, με τους Περιστεριώτες να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 3 (1/5 σουτ), Σαγκς 9 (3/10 δίποντα), Κάμφορ 11 (2), Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Παραγκός 3, Τουτζιαράκης 9, Ουμπίλα 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χάροου 20 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ), Γκρέι 18 (6/9 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Ντάνιελ 7 (5 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7 (1), Μπεντίλ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίρκο (0/6 σουτ), Καράμπελας.