Κεντρική Basket League ΑΕΚ Μπάνβιτ – ΑΕΚ 78-83

Μπάνβιτ – ΑΕΚ 78-83

banvit aek

Ακόμη ένα θετικό δείγμα έδειξε η ΑΕΚ, καθώς σε φιλικό αγώνα κόντρα στην Μπάνβιτ πραγματοποίησε πολλή καλή εμφάνιση και πήρε τη νίκη με 83-78. Η Ένωση πήρε τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και πανηγύρισε ακόμη μία φιλική νίκη πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 19-19. Η ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης πήρε τα ηνία του σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 36-33 υπέρ της. Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμη καλύτερη για την Ένωση και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (50-61).

Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι πίεσαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 83-78. Πρώτος σκόρερ για τη Βασίλισσα ήταν ο Τάιλερ Ρόμπερσον με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν οι Σάκοτα (12 πόντοι), Γιαννόπουλος (11 πόντοι) και Λαρεντζάκης (10 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-36, 50-61, 78-83.

Μπάνβιτ (Γκεργκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Τσεμουλοσόι, Γκετσίμ 12, Ονσέλ 7, Ακυέλ 7, Μπίρτσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18 (8 ριμπ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Ρατάν Μέις 7 (6 ασίστ), Λαρεντζάκης 10, Μωραϊτης 1, Γκρίφιν 8 (5 ριμπ), Σαντ Ρος, Τσαλμπούρης 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.