Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μαυροβούνιο – Ελλάδα 76-87

Μαυροβούνιο – Ελλάδα 76-87

Διπρόσωπη η Εθνική Ομάδα…
Η Εθνική Ανδρών αντιμετώπισε το Μαυροβούνιο σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το “παράθυρο” του Σεπτεμβρίου. Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-76, παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή, αλλά στο δεύτερο ανέβασε στροφές και πήρε τη νίκη. Κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον αγώνα, αλλά το Μαυροβούνιο με 4 συνεχόμενους πόντους του Πόποβιτς πέρασε μπροστά (4-3). Η Εθνική μας ανέκτησε γρήγορα τα ηνία του σκορ και με κάρφωμα του Παπανικολάου προηγήθηκε με 9-6.

Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις από τη γραμμή του τριπόντου και με 2 συνεχόμενα σουτ πέρασαν μπροστά με 12-9 και σε συνδυασμό με κάποια λάθη στην επίθεση των διεθνών μας, ο Θανάση Σκουρτόπουλο “αναγκάστηκε” να καλέσει τάιμ άουτ. To Μαυροβούνιο συνέχισε να είναι καλύτερο και προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους (19-11). Το μόνο, που κατάφερε η Εθνική μας, ήταν στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώσει σε 21-17 με buzzer beater του Κώστα Σλούκα.

Ελλάδα συνέχισε και στην δεύτερη περίοδο να έχει πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 30-20! Η Εθνική μας προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και με ένα μικρό σερί 4-0 τα κατάφερε (30-24), αλλά και πάλι οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν λύσεις και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 9 (36-27).

H Eθνική μας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με κάποιες καλές κυρίως ατομικές προσπάθειες, πλησίασε και πήγε στα αποδυτήρια στο -4 (42-38). Στο δεύτερο μέρος, όμως, η εικόνα άλλαξε. Η Ελλάδα μπήκε δυνατά από την αρχή και κατάφερε με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου να περάσει μπροστά (45-46).

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά για πρώτη φορά στο υπέρ της +8 (47-55). H Ελλάδα συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (52-65). Η Εθνική κράτησε σταθερή τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά το Μαυροβούνιο δεν τα παράτησε και μείωσε στους 5 (70-75).

Οι παίκτες της Εθνικής μας, όμως, άντεξαν στην πίεση του Μαυροβουνίου και πήραν εν τέλει τη νίκη με 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87

Μαυροβούνιο (Μίτροβιτς): Πόποβιτς 9, Σιμόνοβιτς 1, Ιβάνοβιτς 19 (4), Πόποβιτς Π. 11 (1), Σέκουλιτς 6, Νίντχαμ 7 (1), Στάροβλαχ, Πόποβιτς Μ. 8, Βράνιες, Κάραπιτς 2, Σέχοβιτς 3 (1), Μπάροβιτς 10
Ελλάδα (Σκορτόπουλος): Μπουρούσης 11 (2), Καλάθης 1, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου 10, Πρίντεζης 18 (1), Αντετοκούνμπο, Μάντζαρης 3 (1), Μαργαρίτης 6, Μήτογλου 14 (1), Παπαπέτρου 9, Σλούκας 8 (1), Βασιλόπουλος 7 (2)