Κεντρική Basket League Κύμη Κύμη – Προμηθέας 72-79

Κύμη – Προμηθέας 72-79

kimi promitheas

Ο Προμηθέας κατέκτησε το τουρνουά της Κύπρου. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, επικράτησε στις λεπτομέρειες της Κύμης με 79-72 κι έκανε το 3/3, τερματίζοντας στην πρώτη θέση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κατσίβελης και Μέιερ με 13 πόντους ο καθένας, με τον Γερομιχαλό και τον Κασελάκη να προσθέτουν 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Μπολντς (16π.) και Κάμφορ (16π.), με τον Μπάρλοου να προσθέτει 13 πόντους και τον Τουτζιαράκη 7 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη, με τον Μπάρλοου για πρώτη φορά στη σύνθεση του, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 26-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, αποφάσισε να παίξει άμυνα και να πιέσει την Κύμη σ’ όλο το γήπεδο κι έτσι κατάφερε να κρατήσει χαμηλά την ομάδα της Εύβοιας και να ξεφύγει με 5 πόντους (34-39) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας, με τον Προμηθέα να διατηρεί με χίλια ζόρια το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (56-59).

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Μετά το επεισόδιο με τον Μάκη Γιατρά στο 37′, ο Προμηθέας έπαιξε καλές άμυνες, βρήκε σκορ στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει στη νίκη (72-79) και στην κατάκτηση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 34-39, 56-59, 72-79.

Περισσότερα σε Κύμη

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…