Κεντρική NBA Ξύπνησαν οι Ρόκετς και διέλυσαν τους Γουόριορς! (vid)

Ξύπνησαν οι Ρόκετς και διέλυσαν τους Γουόριορς! (vid)

gerald green 1

Τα δεδομένα στο 2ο ματς της σειράς των τελικών της Δύσης άλλαξαν άρδην, με τους Χιούστον Ρόκετς να θυμίζουν ξανά την “πολεμική” μηχανή που άπαντες θαύμασαν στην κανονική περίοδο. Οι “ρουκέτες” διέλυσαν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 127-105 κι ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1, σφίγγοντας την ελπίδα μέσα τους ενόψει της τρομερά δύσκολης αποστολής που τους περιμένει μέσα στην έδρα των “dubs”!

Η μεγάλη διαφορά των Ρόκετς, συγκριτικά με το πρώτο ματς ήταν ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Αυτή τη φορά, 5 παίκτες των νικητών είχαν συνεπή παρουσία στο σκοράρισμα, με τον Έρικ Γκόρντον να έχει 27 πόντους κι 6/9 τρίποντα από τον πάγκο. Ο Τζέιμς Χάρντεν δεν είχε τα ιδανικά ποσοστά (9/24 σουτ) αλλά έφθασε τους 27 πόντους και τα 10 ριμπάουντ ενώ ο spot-up σουτέρ γωνίας, Πι Τζέι Τάκερ, σταμάτησε στους 22 πόντους με 5/6 τρίποντα!

Επίσης, ο Τρέβορ Αρίζα ανέκτησε το ζεστό χέρι του με 19 πόντους κι 7/9 σουτ ενώ ο Κρις Πολ έκανε δουλειά χωρίς να λάμψει, με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 6 ασίστ. Οι Ρόκετς είχαν συνολικά 16/42 τρίποντα και παγίωσαν διψήφια διαφορά από τα μισά της 2ης περιόδου ενώ “καθάρισαν” την παρτίδα στα πρώτα λεπτά του 4ου δωδεκαλέπτου με σερί 11-0 που έκανε το σκορ 111-89.

Από την άλλη, ο Κέβιν Ντουράντ απέδειξε ότι δεν υπάρχει παίκτης των Ρόκετς που να μπορεί να τον περιορίσει, με τον “KD” να σταματά στους 38 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής με 13/22 σουτ! Το πρόβλημα, όμως, ήταν ότι δεν είχε ουσιαστική βοήθεια, με τον Στεφ Κάρι να έχει μονάχα 16 πόντους με 1/8 τρίποντα και να γίνεται μόνιμος στόχος στην άμυνα ενώ ο Κλέι Τόμπσον “κόλλησε” στους 8 πόντους με 3/11 σουτ.

Οι Γουόριορς είχαν συνολικά μονάχα 9/30 τρίποντα κι υπέπεσαν σε 15 λάθη, δύο τομείς που μεταβλήθηκαν αισθητά, συγκριτικά με το πρώτο ματς.