Κεντρική Γ' Εθνική ΒΑΟΛ Χίου – ΑΟΚ Χανιά 62-58

ΒΑΟΛ Χίου – ΑΟΚ Χανιά 62-58

vaol

Μία δύσκολη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΒΑΟΛ Χίου, καθώς κέρδισε τον ΑΟΚ Χανίων με 62-58 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 2ου Νότιου Ομίλου της Γ΄Εθνικής. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρουν τη 10η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Χίος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του ΒΑΟΛ ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, δέχτηκαν μόλις εννιά πόντους και προηγήθηκαν με 18-9. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-27).

Ο ΑΟΚ Χανίων, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μία εντυπωσιακή τρίτη περίοδο (δέχτηκε μόλις 5 πόντους) κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (43-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά τη νίκη με 62-58. Οι Κρητικοί μ΄αυτήν την ήττα παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζουν τη “μάχη” τους για παραμονή στην κατηγορία.