Κεντρική NBA “Τρομακτικοί” Ρόκετς, άλωσαν με άνεση τη Γιούτα! (vid)

“Τρομακτικοί” Ρόκετς, άλωσαν με άνεση τη Γιούτα! (vid)

ariza tucker paul

Το χθεσινό ματς των Χιούστον Ρόκετς εναντίον των Γιούτα Τζαζ αποτελεί μια ατράνταχτη απόδειξη ότι η πολεμική “μηχανή” των “ρουκετών” δεν μπορεί να αναχαιτιστεί με κανένα μέσο όταν παίρνει μπρος. Χάρη σε έναν ιδανικό συνδυασμό ευστοχίας κι εξαιρετικής άμυνας, η “αρμάδα” του Τζέιμς Χάρντεν σάρωσε τους “μορμόνους” με 113-92 και πήρε κεφάλι με 2-1 στη σχετική σειρά!

Με εξαιρετική εφαρμογή των επιθετικών τους αρχών και με τρομερή ανασταλτική λειτουργία, οι Ρόκετς πήραν διψήφιο προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 39-22 στο τέλος της 1ης περιόδου, δίχως να κάνουν ούτε ένα λάθος στα πρώτα 12 λεπτά! Με το σκορ στο 49-34, το Χιούστον έτρεξε σερί 9-0 και χάθηκε στον ορίζοντα, πετυχαίνοντας ένα επιμέρους σκορ της τάξεως του 31-9 ανάμεσα στη 2η και την 3η περίοδο!

Η μέγιστη τιμή της απόστασης των δύο ομάδων ανήλθε στους 38 πόντους (88-50), με το ματς να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία από πολύ νωρίς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν χρειάστηκε μονάχα 30 λεπτά για να “γράψει” 25 πόντους, 12 ασίστ, 4 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος, ο Έρικ Γκόρντον κατόρθωσε να είναι τρομερά αποτελεσματικός για πρώτη φορά στη σειρά με 25 πόντους και 4/8 τρίποντα ενώ ο Κρις Πολ είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Ρόις Ο’Νιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Ο Άλεκ Μπερκς σκόραρε 14 ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε σε πολύ “ρηχά” νερά με 10 πόντους και 4/16 σουτ.