Κεντρική NBA Τρομακτική κυριαρχία και 3-1 για τους Γουόριορς! (vids)

Τρομακτική κυριαρχία και 3-1 για τους Γουόριορς! (vids)

durant 1

Η περίφημη “πεντάδα του θανάτου” των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (lineup of death) δεν είχε ξεκινήσει ποτέ βασική σε κάποιο παιχνίδι. Ο κόουτς των “dubs”, Στιβ Κερ, έκρινε για πρώτη φορά σωστό να προχωρήσει σε αυτή την ενέργεια στο 4ο ματς εναντίον των Νιου Όρλεανς Πέλικανς και τα αποτελέσματα σκόρπισαν τον πανικό.

Με την πεντάδα των Κάρι-Τόμπσον-Ντουράντ-Ιγκουοντάλα-Γκριν να καταστρέφει τα πάντα στην και την περίοδο, οι Γουόριορς νίκησαν άνετα τους Πέλικανς με 118-92 και πλέον βρίσκονται μπροστά στη σειρά με 3-1, απέχοντας 1 νίκη από την 4η σερί παρουσία στους Τελικούς της Δύσης!

Η πολυμορφική πεντάδα του Γκόλντεν Στέιτ έπιασε από τον λαιμό τους Πέλικανς στο ξεκίνημα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 37-22 με μια καταπληκτική two-way παράσταση. Παρά το γεγονός ότι το σκορ μειώθηκε ακόμη και στους 4 πόντους εντός της 2ης περιόδου (55-51, 61-54 στο ημίχρονο), η “λερναία ύδρα” των φιλοξενούμενων έκανε ξανά την εμφάνισή της στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο κι εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 πόντους (64-82), με τη Νέα Ορλεάνη να εμφανίζεται ανίκανη, ώστε να ρίξει τη διαφορά κάτω από αυτό το επίπεδο.

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε “πάρτι” με 38 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής, εκτελώντας με 55.6% στα σουτ εντός πεδιάς (15/27). Ο “KD” έπιασε δουλειά απέναντι σε κοντύτερους παίκτες και σάρωσε στο ποστ παιχνίδι, αποδεικνύοντας για πολλοστή φορά ότι είναι ένας εκ των κορυφαίων all-around σκόρερ στην ιστορία του NBA.

O Στεφ Κάρι σκόραρε 23 πόντους με 8/17 σουτ (4/9 τρίποντα) ενώ, σαρωτική ήταν η παρουσία των Ιγκουοντάλα και Γκριν στην άμυνα, κάνοντας φοβερή δουλειά μέσα κι έξω από το καλάθι. Ο Κλέι Τόμπσον είχε 13 πόντους ενώ ο Κουιν Κουκ ήταν ο έτερος διψήφιος σκόρερ με 12.

Οι Πέλικανς σούταραν με πολύ χειρότερο ποσοστό, συγκριτικά με τα στάνταρ τους (36.4%), είχαν 17 ασίστ για 19 λάθη κι είχαν μονάχα 4/26 τρίποντα, όντας εγκλωβισμένοι στη “δίνη” του Γκόλντεν Στέιτ. Ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε 26 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ αλλά είχε 8/22 σουτ, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους ενώ οι Μίροτιτς, Ρόντο και Κλαρκ συνδυάστηκαν για μόλις 7/31 σουτ, όντας non-factors επιθετικά. Ο μόνος παίκτης που ξεπέρασε το ταβάνι του ήταν ο Ίτουαν Μουρ με 20 πόντους κι 8/14 σουτ.