Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 67-81

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 67-81

paok omadiki pic

Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Πανιώνιος. Ο ΠΑΟΚ πέρασε από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας του Ιστορικού με 81-67 για την 25η αγωνιστική της Basket League, με την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να ελπίζει πλέον σ’ ένα θαύμα, προκειμένου να μην υποβιβαστεί στην Α2. Θα πρέπει να κερδίσει το Ρέθυμνο στην Κρήτη κι ο Κόροιβος να χάσει στην έδρα του από τα αποδεκατισμένα κι υποβιβασμένα Τρίκαλα στην τελευταία αγωνιστική.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Θοδωρής Ζάρας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους με 4/4 τρίποντα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κάμινγκς με 25 πόντους.

Ο Πανιώνιος έπαιζε τη ζωή του κόντρα στον ΠΑΟΚ και μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έβγαλε πολύ ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε να κρατήσει τους Θεσσαλονικείς στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Κάμινγκς να τραβάει το κουπί στην επίθεση, ο Ιστορικός προηγήθηκε με 18-10, δείχνοντας ικανός να κοιτάξει στα μάτια τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η είσοδος του Ζάρα στο παιχνίδι άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 15-6 στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, έφερε τούμπα (24-25) την αναμέτρηση. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν πλέον “καυτοί”, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (34-39).

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άργησε να πάρει διψήφια διαφορά. Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 46-36 στο 23′, με τον Πανιώνιο να μην έχει λύσεις και να “κολλάει” στην επίθεση. Ένα τρίποντο-μαχαιριά του Ζάρα στο φινάλε της τρίτης περιόδου, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 13 πόντους (45-58) και να βάλει γερές βάσεις νίκης στη Νέα Σμύρνη.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν απογοητευμένοι, με τους Θεσσαλονικείς να ξεφεύγουν με 18 πόντους (45-63) στο 31′, έπειτα από πέντε αναπάντητους πόντους. Με το σκορ στο 48-68, ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε στους 14 πόντους (54-68), βγάζοντας αντίδραση.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν αρκετά λάθη, μην έχοντας σωστές επιλογές στην πίεση των “κυανέρυθρων”(62-72), ωστόσο μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (σ.σ. ακολούθησε σερί 5-0, 62-77), φεύγοντας με το διπλό από το κλειστό της οδού Αρτάκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπράζελτον 13 (5/15 σουτ), Σακελλαρίου 9 (3), Κράβιτς 2, Τσούπκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κάμινγκς 25 (5/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/6 βολές), Δίπλαρος 2, Νταλό 3, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 5 (8 ριμπάουντ), Ραλλάτος 3 (1).
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 4, Μαργαρίτης 13 (6/6 σουτ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2, Γκος 8 (4 ασίστ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 9 (1), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Ζάρας 16 (4/4 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 5 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…