Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Ξεκαθαρίζει η κατάσταση!

Γ’ Εθνική: Ξεκαθαρίζει η κατάσταση!

Προτελευταία αγωνιστική στη Γ’ Εθνική, με την κατάσταση στους δύο ομίλους του Νότου να ξεκαθαρίζει. Στον πρώτο όμιλο, οι πρωτοπόροι Οίαξ Ναυπλίου και Γλαύκος υποδέχονται την ΕΑΠ και τον Κεραυνό Αιγίου, αντίστοιχα, κι έχουν τον πρώτο λόγο για την άνοδο.

Πολύ δύσκολο έργο έχουν οι τρίτοι Ένωση Ιλίου κι Αχαγιά, οι οποίες θα προσπαθήσουν να περάσουν από τις έδρες των Μελισσίων κι Ακράτας για να μείνουν ζωντανές στη μάχη της ανόδου.

Η ΚΑΠ υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης κι η Νέα Ιωνία δοκιμάζεται στην Τέντα κόντρα στην Καλαμάτα ’80, σε σημαντικά παιχνίδια για τα μπαράζ παραμονής.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Ναυπλίου 17.00 Οίαξ Ν.-ΕΑ Πατρών Ραχιώτης-Αργυρούδης (Ελένης)

Τέντα 17.00 Καλαμάτα 1980-ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας Μαρινάκης-Τσακιράκη (Γιαλικάρης)

Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Κεραυνός Αιγίου Ζιώγας-Καββαδάς (Θεοδοσόπουλος)

Κοντόπευκου 17.00 ΚΑΠ-Απόλλων Σμ. Ορφανός Εμμ.-Τηγάνης (Δημητριάδης)

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Αχαγιά 82 Σπυρόπουλος-Μελισσάρης (Κωστής)

Παν. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Ολυμπιάδα Λεχ. Μαντήλας-Σταθόπουλος (Ρόζης)

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ένωση Ιλίου Δελαγραμμάτικας-Μαυρέλης (Παππάς)

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες):

1. Οίαξ Ναυπλίου 44 (20-4)
2. Γλαύκος 44 (20-4)
——————————————–
3. Ένωση Ιλίου 43 (19-5)
4. Αχαγιά ’82 43 (19-5)
5. Ακράτα 39 (15-9)
6. Μελίσσια 38 (14-10)
7. Έσπερος Πατρών 37 (13-11)
8. ΚΑΠ 35 (11-13)
9. Κεραυνός Αιγίου 35 (11-13)
——————————————–
10. Νέα Ιωνία 34 (10-14)
——————————————–
11. Απόλλων Σμύρνης 33 (9-15)
12. ΕΑΠ 28 (4-20)
13. Καλαμάτα ’80 26 (2-22)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 25 (1-23)

Στο δεύτερο όμιλο του Νότου, ο Έσπερος Καλλιθέας υποδέχεται τον ΒΑΟΛ Χίου, έχοντας την ευκαιρία να “σφραγίσει” την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Η Πεντέλη δοκιμάζεται στην έδρα του Άρη Νικαίας, ενώ ο Έσπερος Λαμίας φιλοξενεί τη Νίκη Αμαρουσίου.

 

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Κυριακή 13 Μαϊου

Εσπέρου 16.00 Έσπερος-Βούρειος Παπαδημητρόπουλος-Μπακετέα (Παπαγιαννόπουλος)

Νίκαιας «Πλάτων» 17.00 Άρης Ν.-Πεντέλη Γιακείμη-Τσολάκος (Ζώης)

Αταλάντης 17.00 Λοκρός-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Λογοθέτης-Ελ Ανύ (Σταμάτης Φ.)

Σχηματαρίου 12.00 Ερμής Σχ.-ΟΦΗ Αθανασόπουλος-Τούσης (Δεσάρτης)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Νίκη Αμαρουσίου Φακίτσας-Καρακώστας (Βαρνάς)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρ.-ΑΕΕ Παναγίτσας Φάκαρος-Ντάσης (Παπαδόπουλος Στ.)

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες):

1. Έσπερος Καλλιθέας 39 (17-5)*
2. Έσπερος Λαμίας 38 (16-6)*
——————————————–
3. Πεντέλη 38 (16-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 37 (15-7)*
5. Ερμής Σχηματαρίου 36 (14-8)*
6. Λοκρός Αταλάντης 35 (13-9)*
7. ΟΦΗ 33 (11-11)*
8. ΒΑΟΛ Χίου 32 (10-12)*
9. Άρης Νικαίας 31 (9-13)*
——————————————–
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 30 (7-16)
——————————————–
11. Νίκη Αμαρουσίου 29 (7-15)*
12. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-17)
13. Άρης Πετρούπολης 23 (3-18-1 μηδ.)*

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
  • ΠΑΟΚ: Ρεπό λόγω λειψανδρίας

    Διήμερο και αναγκαστικό (λόγω των πολλών προβλημάτων και απουσιών) ρεπό έχουν Σάββατο και …
  • Πέθανε η Κική Δημουλά

    Το απόγευμα του Σαββάτου έφυγε από τη ζωή η κορυφαία Ελληνίδα ποιήτρια, Κική Δημουλά, σε η…
  • Ρέθυμνο – Λαύριο 75-77 (κ.δ. 65-65)

    Τεράστια νίκη για το Λαύριο, το οποίο πέρασε από το Ρέθυμνο, επικρατώντας στην παράταση με…
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Γ’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Ο ΒΑΟΛ Χίου πανηγύρισε ακόμη μια μεγάλη νίκη, καθώς κέρδισε τον Αργοναυτη Τριγλιας Ραφήνας…