Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Όλα τα δεδομένα της τελευταίας αγωνιστικής!

Γ’ Εθνική: Όλα τα δεδομένα της τελευταίας αγωνιστικής!

Τελευταία αγωνιστική στη Γ’ Εθνική κι αρκετά μέτωπα είναι ανοιχτά στους δύο ομίλους του Νότου σε ότι αφορά την άνοδο στη Β’ Εθνική και την παραμονή στην κατηγορία.

Στον πρώτο όμιλο, ο Γλαύκος θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει την άνοδο στη Β’ Εθνική, εφόσον καταφέρει να περάσει αλώβητος από την έδρα της ΕΑΠ. Από την πλευρά του, ο Οίαξ Ναυπλίου θα ψάξει το διπλό στην έδρα της Νέας Ιωνίας, προκειμένου να κατακτήσει μετά την άνοδο και το πρωτάθλημα. Η αθηναϊκή ομάδα παλεύει για την παραμονή της, περιμένοντας και το αποτέλεσμα του Κεραυνού Αιγίου με την Αγία Παρασκευή.

Η Ένωση Ιλίου έχει εύκολο έργο κόντρα στην Καλαμάτα κι ελπίζει σε στραβοπάτημα του Γλαύκου.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

Ν. Ιωνίας ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας-Οίαξ Καμήτσος-Μαρινάκης (Παπαδόπουλος Στ.)

Β’ Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-Καλαμάτα 1980 Αλεβίζος-Κηπώσης (Παπαδόπουλος Κ.)

Πατρών 17.00 ΕΑ Πατρών-Γλαύκος Ελ Ανύ-Λάμπος (Κωστής)

Αιγίου 17.00 Κεραυνός Αιγίου-ΚΑΠ Νάστος-Τσιμπούρης (Κοκορδάτος)

Απόλλωνα 17.00 Απόλλων Σμύρνης-Ακράτα Ρίζος-Καρανικόλα Ελ. (Ευστρατίου)

Κ. Αχαϊας 17.00 Αχαγιά 82-Έσπερος ΑΟΠΑ Κανελλόπουλος-Γεράνιος (Μάρκου)

Λεχαιου 17.00 Ολυμπιάδα Λ.-ΚΑΟ Μελισσίων Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος (Ελένης)

Η βαθμολογία σε 25 αγώνες:

1. Οίαξ Ναυπλίου 46 (21-4)
2. Γλαύκος 46 (21-4)
——————————————–
3. Ένωση Ιλίου 45 (20-5)
4. Αχαγιά ’82 44 (19-6)
5. Ακράτα 41 (16-9)
6. Μελίσσια 39 (14-11)
7. Έσπερος Πατρών 39 (14-11)
8. ΚΑΠ 37 (12-13)
9. Νέα Ιωνία 36 (11-14)
——————————————–
10. Κεραυνός Αιγίου 36 (11-14)
——————————————–
11. Απόλλων Σμύρνης 34 (9-16)
12. ΕΑΠ 29 (4-21)
13. Καλαμάτα ’80 27 (2-23)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 26 (1-24)

Στον δεύτερο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, τα σημαντικότερα παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Κρήτη και Πεντέλη. Ο Έσπερος Λαμίας δοκιμάζεται στην έδρα του ΟΦΗ και θέλει το διπλό, προκειμένου να κατακτήσει τη δεύτερη θέση και να πανηγυρίσει την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Ενδεχόμενο “στραβοπάτημα” του θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί η τρίτη Πεντέλη, η οποία υποδέχεται τον Λοκρό Αταλάντης. Όσον αφορά τον πρωταθλητή Έσπερο Καλλιθέας, δοκιμάζεται στην έδρα του υποβιβασμένου ΑΟΚ.

Σημαντικό παιχνίδι, πάντως, θα γίνει και στο Μπραχάμι, με τον νικητή του αγώνα Κρόνος – Ερμής Σχηματαρίου να κατακτά την τέταρτη θέση και να παίζει στους αγώνες κατάταξης με την Αχαγιά.

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής

Κλαδισού 15.00 Χανιά-Έσπερος Χαλαμπαλάκης-Μαραγκάκης (Χριστινάκης)

Χίου 17.00 Βούρειος-Άρης Νίκαιας Μαρίγλη-Ροδίτης (Τσαρδάκας)

Νέας Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-Λοκρός Μακρής-Κώτσου (Ζερβούδης)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Ερμής Σχηματαρίου Φάκαρος-Αντωνίου (Λιμνιάτης)

Βαρδινογιάννειο 17.00 ΟΦΗ-Έσπερος Λαμίας Δαρλαμήτσος-Καρπάνος (Ευαγγελινός)

Κοκκινιάς 2ο ΓΕΛ 17.00 Νίκη Αμαρουσίου-Άρης Πετρούπολης Λαζόγκα-Καλογριάς (Δημητριάδης)

Η βαθμολογία σε 25 αγώνες:

1. Έσπερος Καλλιθέας 41 (18-5)
2. Έσπερος Λαμίας 40 (17-6)
——————————————–
3. Πεντέλη 40 (17-6)
4. Ερμής Σχηματαρίου 38 (15-8)
5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 38 (15-8)
6. Λοκρός Αταλάντης 37 (14-9)
7. ΟΦΗ 34 (11-12)
8. ΒΑΟΛ Χίου 33 (10-13)
9. ΑΕΕ Παναγίτσας 32 (8-16)*
——————————————–
10. Άρης Νικαίας 32 (9-14)
——————————————–
11. Νίκη Αμαρουσίου 30 (7-16)
12. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-117)
13. Αρης Πετρούπολης 24 (4-19-1 μηδ.)

(*) Δεν έχει δώσει το ρεπό της

Load More Related Articles
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Ελλάδα – Γερμανία 54-82

Η Εθνική Νέων Ανδρών πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο νοκ άουτ παιχνίδι με τη Γερμανία,…