Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Παίρνει… φωτιά η μάχη της παραμονής

Β’ Εθνική: Παίρνει… φωτιά η μάχη της παραμονής

Η μάχη για την παραμονή καλά κρατεί στον όμιλο του Νότου της Β’ Εθνικής, με οκτώ ομάδες να παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η αναμέτρηση Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Παγκράτι θα κλείνει πολλά στη μάχη της σωτηρίας, με τον ΚΑΟ Κορίνθου να έχει το πιο δύσκολο πρόγραμμα στην 27η αγωνιστική από τις ομάδες που βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη, μιας και δοκιμάζεται στην έδρα του Ιπποκράτη.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο 28 Απριλίου

Ιωνικός Νικαίας-Ηράκλειο 122-88

Κυριακή 29 Απριλίου

Κω 16.00 Ιπποκράτης- ΚΑΟ Κορίνθου Γρίβα-Καββαδάς

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Πρωτέας Β. Θεοδωρόπουλος-Μαραμής (Ζερδεβάς)

2ο Ελευσίνας 17.00 Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός Τσαχάκης-Ραχιώτης (Τεφτίκης)

Ν. Σμύρνης 17.00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Παγκράτι Στρέμπας-Παπαφωτίου (Μπουρνάς)

1ο Δ. Χαϊδαρίου 17.00 Δάφνη Δ.-ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος Μπούκας-Σπυρόπουλος (Ηπιώτης)

Στρέφη 17.00 Τρίτων-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Παυλόπουλος-Μηλαπίδης (Δραμεσιώτης)

Γ. Παπασιδέρης (κθ) 17.00 Κορωπί-Διαγόρας Δρ. Πόντας-Καλογερόπουλος Φ. (Βιδάλης)

Η βαθμολογία (σε 26 αγώνες):

1. Ιωνικός Νικαίας* 53 (26-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 46 (20-6)
————————————————–
3. Ιπποκράτης Κω 44 (18-8)
4. Τρίτων 41 (15-11)
5. Πανερυθραϊκός 40 (14-12)
6. Πρωτέας Βούλας 39 (13-13)
7. ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος 39 (13-13)
8. Ηράκλειο* 39 (12-15)
9. Παγκράτι 37 (11-15)
10. ΚΑΟΚ 37 (11-15)
11. Δάφνη Δαφνίου 37 (11-15)
12. Κηφισιά 36 (10-16)
————————————————–
13. Κορωπί 35 (9-17)
14. Πανελευσινιακός 35 (9-17)
15. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 35 (9-17)
16. ΕΦΑΟΖ 34 (8-18)

*Έχουν ένα αγώνα περισσότερο

Για τον όμιλο του Βορρά, ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης υποδέχεται το Στρατώνι και θέλει να κάνει ακόμα ένα βήμα για την άνοδο στην Α2, ενώ η Καβάλα φιλοξενεί το Ανατόλια, δίχως να έχει πλέον περιθώρια στραβοπατήματος. Στο ντέρμπι της τρίτης θέσης, το Πευκοχώρι φιλοξενεί τους Ικάρους Σερρών.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής:

Μεσολογγίου 17.00 Χαρίλαος Τρικούπης-Στρατώνι Καρακάσης, Καρπάνος (Πατσαντζόπουλος)

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Χαλκηδόνα Παπαδόπουλος Χαρ., Γαζέτας (Παραλυκίδης)

Ν. Μουδανιών 17.00 Πευκοχώρι-Ίκαροι Σερρών Σιμητόπουλος, Τζίμα (Γκούμας)

Κοζάνης 17.00 Ελίμεια-Ερμής Λαγκαδά Καρακώστας, Κοντογιάννης (Μπαταούλα)

Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Μαχητές Δόξα Πεύκων Τσιαπλής, Παπανικολάου (Τέγα)

«Αλ. Δήμογλου» 17.00 Καβάλα-Ανατόλια Ταρενίδης Κ., Ντούρας (Μπρίγκος)

«Χρ. Χριστοδούλου» 17.00 Ασπίδα Ξάνθης-Αγρίνιο Σιταρίδης, Λουλουδιάδης (Σαλικίδης)

Η βαθμολογία (σε 26 αγώνες)

1. Χαρίλαος Τρικούπης 45 (20-5)
2. Καβάλα 43 (19-5)
3. Πευκοχώρι 42 (18-6)
4. Ίκαροι Σερρών 41 (17-7)
5. Ανατόλια 40 (16-8)
6. Στρατώνι 39 (14-11)
7. Αγρίνιο 38 (14-10)
8. Ερμής Λαγκαδά 36 (12-12)
9. Φάρσαλα 36 (11-14)
10. Μαχητές Δόξα Πεύκων 35 (11-13)
11. Γέφυρα 33 (9-15)
12. Χαλκηδόνα 33 (8-17)
13. Ασπίδα Ξάνθης 31 (7-17)
14. Ελίμεια 29 (5-19)
15. Τιτάνες Παλαμά 25 (1-23)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Αλλαγή έδρας στο ΟΦΗ-ΝΕΜ!

Η ΕΟΚ με ανακοίνωσή της έκανε γνωστό πως ο αγώνας του ΟΦΗ με αντίπαλο την ΝΕΜ, για την 11η…