Κεντρική Basket League Αγώνες Τρίκαλα – Πανιώνιος 76-81

Τρίκαλα – Πανιώνιος 76-81

Panionios

Την πρώτη του νίκη μακριά από τη Νέα Σμύρνη πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πέρασε από τα Τρίκαλα, επικρατώντας του συνόλου του Φώτη Τακιανού με 81-76, για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Ιστορικός πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη του κι ανέβηκε στο 7-15, παραμένοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Από την πλευρά τους, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 3-19 κι αποχαιρέτησαν την κατηγορία.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπράζελτον (25π.) και Κράβιτς (17π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ρίτσαρντσον (20π.), Τέγιτς (16π.) και Μόρις (15π.).

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τον Κράβιτς να έρχεται με φόρα από την τρομερή εμφάνιση του κόντρα στο Λαύριο την περασμένη αγωνιστική. Με πέντε προσωπικούς πόντους, ο ψηλός του Ιστορικού έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ  με 0-5.

Στη συνέχεια, τα Τρίκαλα αντέδρασαν κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (10-10), με τον Πανιώνιο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (20-22).

Με το σκορ στο 26-29, ο Ιστορικός έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (26-36). Ο Πανιώνιος προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (34-50), εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των γηπεδούχων για ορισμένα σφυρίγματα των διαιτητών, αλλά και την ευστοχία του Μπράζελτον. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +12 (40-52)

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Τα Τρίκαλα ανέβασαν στροφές στην άμυνα, με τον Πανιώνιο να αδυνατεί να βρει σκορ. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου κι αυτοί ήρθαν από τη γραμμή των βολών. Κάπως έτσι, οι Θεσσαλοί ψαλίδισαν τη διαφορά, πλησιάζοντας στους 3 πόντους (52-55).

Με τρίποντο του Τέγιτς, τα Τρίκαλα έκαναν την ολική ανατροπή και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (58-57) στο 28′. Το παιχνίδι πήρε… φωτιά, με τον Βαγγέλη Σακελλαρίου να βγαίνει μπροστά και με καλάθι και φάουλ να διαμορφώνει το 60-61 της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο, μετά το 35′, οι Μπράζελτον και Κράβιτς πήραν και πάλι στους ώμους τους τον Πανιώνιο και τον οδήγησαν εκ του ασφαλούς στη νίκη. Με μεγάλα καλάθια αλλά κι άμυνες, οι δύο παίκτες έβαλαν τον Ιστορικό στο +10 (66-76 στο 38′), “καθαρίζοντας” το παιχνίδι. Τα μαχητικά Τρίκαλα πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 20, Λούντζης 10, Τάλτον 13 (7 ασίστ), Τέγιτς 16, Μόρις 15, Γιανναράς, Σλαφτσάκης 2, Καλογιαννίδης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 25 (7/16 σουτ, 8/8 βολές), Σακελλαρίου 12, Κράβιτς 17 (8/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Νταλό 4 (14 ριμπάουντ), Κάμινγκς 12, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Κουακουμένσα 2, Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 2.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…