Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανελλήνιο Νεανίδων: Κατέκτησε τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

Πανελλήνιο Νεανίδων: Κατέκτησε τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

panathinaikos neanides

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος στις νεανίδες κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα νεανίδων του “τριφυλλιού” κέρδισαν και τον Έσπερο με 47-36 και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση, καθώς μένει μόνο μία αγωνιστική και δεν μπορεί να χάσει την πρωτιά.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον Έσπερο να έχει προβάδισμα ενός πόντου (11-10). Στο δεύτερο, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και με σερί 13-0 πήρε τα ηνία του σκορ (15-23). Στο δεύτερο ημίχρονο το “τριφύλλι” διατήρησε το προβάδισμα του και πήρε τη νίκη με 47-36 και εξασφάλισε την πρωτιά.

Δεκάλεπτα: 11-10, 15-23, 27-38, 37-46
Έσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Μιχαηλίδου, Ψυρρή 9, Νάτσκου 6, Μπαλάση, Τσιακμά 4, Γιαννοπούλου, Τραγούστη 9(1), Ρεκουνιώτη 7, Μιχαηλίδου 2, Αργυροπούλου.
Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Κάσδαγλη 6, Γκαγκανάτσου, Μουρίκη, Τσέτα 8(1), Ζαρρή, Κοιλιά Ν. 4, Νούλα 3, Κοιλιά Π., Εζέτσα 19(14ρ.), Κακούρη 6, Τριανταφύλλου, Γάτου.

Περισσότερα σε ΕΟΚ

Γκριγκόνις: «Πρέπει να νικήσουμε τρεις φορές»

Στη συνέχεια αναφέρθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Μακά…