Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: “Καυτές” μάχες ανόδου και σωτηρίας σε Αχαγιά κι Αθήνα!

Γ’ Εθνική: “Καυτές” μάχες ανόδου και σωτηρίας σε Αχαγιά κι Αθήνα!

Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής επιστρέφει στη δράση μετά τη διακοπή του Πάσχα, με τη διεξαγωγή της 22ης αγωνιστικής. Ξεχωρίζει η αναμέτρηση της Αχαγιάς 82 με τον Οίαξ Ναυπλίου, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη, προκειμένου να παραμείνουν στη δεύτερη θέση και τους φιλοξενούμενους να “κλειδώνουν” την άνοδο με το “διπλό”.

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι θα εκμεταλλευτεί ο Γλαύκος, ο οποίος έχει εύκολο έργο κόντρα στην Ολυμπιάδα, ενώ η τέταρτη Ένωση Ιλίου υποδέχεται την Αγία Παρασκευή, ψάχνοντας τρόπο να επιστρέψει στις θέσεις ανόδου.

Στη μάχη της παραμονής, ο Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχεται τη Νέα Ιωνία, με τον νικητή να κάνει άλμα για τα μπαράζ παραμονής, την ώρα που ο Κεραυνός Αιγίου φιλοξενεί την ΕΑΠ και με νίκη κάνει ακόμα ένα βήμα για τη σωτηρία.

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:

Κ. Αχαϊας 17.00 Αχαγιά 82-Οίαξ ΑΟ Ναυπλίου Καλογερόπουλος Φ.-Σπυρόπουλος (Πίγκας)

Απόλλωνα 17.00 Απόλλων Σμύρνης-ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας Σιδέρης-Τσολάκος Εμ. (Δραμεσιώτης)

Αιγίου (κθ) 17.00 Κεραυνός Αιγίου-ΕΑ Πατρών Πλιάκας-Κονταράτος (Κωστής)

Π. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Καλαμάτα 1980 Ασημακάκη-Μπιτσιντζάνος (Ρόζης)

Λεχαίου 16.00 Ολυμπιάδα-Γλαύκος Αθανασόπουλος-Νερομυλιώτης (Ζάρκος)

Β’ Κλ. Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-ΚΑΠ Φασόλης-Κούλης (Ευστρατίου)

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ακράτα Μαραγκάκης-Κατσαπρακάκης (Ζερδεβάς)

Η βαθμολογία σε 21 αγώνες:

1. Οίαξ Ναυπλίου 40 (19-2)
2. Αχαγιά ’82 38 (17-4)
3. Γλαύκος 38 (17-4)
4. Ένωση Ιλίου 37 (16-5)
5. Ακράτα 35 (14-7)
6. Μελίσσια 33 (12-9)
7. Έσπερος Πατρών 32 (11-10)
8. ΚΑΠ 31 (10-11)
9. Κεραυνός Αιγίου 30 (9-12)
10. Νέα Ιωνία 29 (8-13)
11. Απόλλων Σμύρνης 29 (8-13)
12. ΕΑΠ 25 (4-17)
13. Καλαμάτα ’80 22 (1-20)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 22 (1-20)

Ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στη Β’ Εθνική θέλει να κάνει ο Έσπερος Καλλιθέας, ο οποίος αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΟΦΗ, για την 22η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Ο δεύτερος Έσπερος Λαμίας έχει ρεπό, γεγονός που θέλουν να εκμεταλλευτούν η Πεντέλη κι ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου, ώστε να τον πλησιάσουν.

Σημαντικό παιχνίδι για την παραμονή είναι αυτό μεταξύ της Νίκης Αμαρουσίου και του Άρη Νικαίας.

Το πρόγραμμα:

Βαρδινογιάννειο 16.00 ΟΦΗ-Έσπερος Ντάνος-Χουγιάζος (Ναλετάκης Ιωάν.)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟΚ Χανιά Καρακωνσταντόπουλος-Αντωνίου (Κουλούρης)

Ν. Πεντέλης 14.00 Πεντέλη-Βούρειος ΑΟΛ Χίου Φάκαρος-Παπαδημητρόπουλος (Ζερβούδης)

Κοκκινιάς (2ο ΓΕΛ) 17.00 Νίκη Αμαρουσίου-Άρης Νίκαιας Ζιώγας-Αργυρούδης (Τζουβάρας)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Λοκρός Κοτσώνης-Μαυρέλης (Κάλφα)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Π.-Ερμής Σχηματαρίου Ροδίτης-Ασλανίδης Ηλ. (Παπαδόπουλος Κ.)

Η βαθμολογία σε 21 αγώνες:

1. Έσπερος Καλλιθέας 35 (16-3)*
2. Έσπερος Λαμίας 35 (15-5)
3. Πεντέλη 32 (13-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 32 (13-6)*
5. Λοκρός Αταλάντης 31 (12-7)*
6. Ερμής Σχηματαρίου 30 (11-8)*
7. ΒΑΟΛ Χίου 29 (9-11)
8. ΟΦΗ 28 (9-10)*
9. Νίκη Αμαρουσίου 26 (7-12)*
10. Άρης Νικαίας 26 (7-12)*
11.ΑΟΚ Χανιά 26 (6-14)
12.ΑΕΕ Παναγίτσας 25 (5-15)
13. Άρης Πετρούπολης 21 (3-15-1 μηδ.)

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Τα highlights του ΝΕΟΛ απέναντι στο ΚΑΟΚ (vid)

Ο ΝΕΟΛ επικράτησε εκτός έδρας της Κορίνθου με 56–52, για την 2η αγωνιστική του 1ου Ν…