Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: “Αίμα κι άμμος” στην Πάτρα!

Γ’ Εθνική: “Αίμα κι άμμος” στην Πάτρα!

Το ντέρμπι ανόδου στην Πάτρα μεταξύ του Γλαύκου και της Αχαγιάς ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στη δεύτερη θέση, με τον νικητή να κάνει το αποφασιστικό βήμα για να ακολουθήσει τον Οίακα Ναυπλίου στη Β’ Εθνική.

Το πρόγραμμα:

Ναυπλίου 17:00 Οίαξ Ναυπλίου-Απόλλων Σμύρνης Κρεσταινίτης-Γεράνιος (Μαυραντζάς)

ΕΑΚ Ν. Ιωνίας 17:00 ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας-Κεραυνός Αιγίου Φάκαρος-Ντάνος (Ευστρατίου0

Τέντα 17:00 ΑΟ Καλαμάτα 1980-ΕΑ Πατρών Γαρινή-Τζίμης (Ηλιόπουλος)

Γλαύκου 17:00 ΑΟ Γλαύκος-Αχαγιά 82 Παναγιώτου-Δημόπουλος (Κωστής)

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ-Ολυμπιάδα ΑΣ Λεχ. Ροδίτης-Μυλωνάς (Λιμνιάτης)

Ακράτας 17:00 ΑΟ Ακράτα-Ένωση Ιλίου Νάστος-Σταθόπουλος (Κοκορδάτος)

Π. Αλεξιώτισσας 17:00 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΚΑΟ Μελισσίων Κουτσοδήμος-Τσιμπούρης (Ρόζης)

Η βαθμολογία

1. Οίαξ Ναυπλίου 41 (19-3)
2. Αχαγιά ’82 40 (18-4)
——————————————–
3. Γλαύκος 40 (18-4)
4. Ένωση Ιλίου 39 (17-5)
5. Ακράτα 36 (14-8)
6. Μελίσσια 35 (13-9)
7. Έσπερος Πατρών 34 (12-10)
8. ΚΑΠ 32 (10-12)
9. Κεραυνός Αιγίου 32 (10-12)
——————————————–
10. Απόλλων Σμύρνης 31 (9-13)
——————————————–
11. Νέα Ιωνία 30 (8-14)
12. ΕΑΠ 26 (4-18)
13. Καλαμάτα ’80 23 (1-21)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 23 (1-21)

Στον δεύτερο όμιλο του Νότου, η αναμέτρηση του Έσπερου με τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου στην Καλλιθέα συγκεντρώνει τα περισσότερα βλέμματα πάνω της, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” την άνοδο.

Το πρόγραμμα:

Εσπέρου 17:00 ΠΟΚ Έσπερος-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Γιακείμη-Τσολάκος (Γολεγού0

Κλαδισού 17:00 ΑΟΚ Χανιά-ΑΕ Πεντέλης Κοτσίρης-Λαμπίρης (Πετράκης Ν.)

ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17:00 Άρης Νίκαιας-ΟΦΗ Μακρόπουλος-Κανελλόπουλος (Τζουβάρας)

Αταλάντης 17:00 Λοκρός-Νίκη Αμαρουσίου Καμήτσος-Ασημακάκη (Χριστοδούλου Γ.)

Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου-ΑΕΕ Παναγίτσας Πλιάκας-Τηγάνης (Κάλφα)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας-Άρης Πετρούπολης Γερακίνης-Φακίτσας (Μόρφη Γ.)

Η βαθμολογία

1. Έσπερος Καλλιθέας 36 (16-4)*
2. Έσπερος Λαμίας 35 (15-5)*
——————————————–
3. Πεντέλη 34 (14-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 34 (14-6)*
5. Ερμής Σχηματαρίου 32 (12-8)
6. Λοκρός Αταλάντης 32 (12-8)
7. ΟΦΗ 30 (10-10)*
8. ΒΑΟΛ Χίου 30 (9-12)
9. Άρης Νικαίας 28 (8-12)*
——————————————–
10. Νίκη Αμαρουσίου 27 (7-13)*
——————————————–
11. ΑΕΕ Παναγίτσας 27 (6-15)
12. ΑΟΚ Χανιά 27 (6-15)
13. Άρης Πετρούπολης 22 (3-17-1 μηδ.)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Έτσι κέρδισε τον Μίλωνα ο ΒΑΟΛ (vid)

Ο ΒΑΟΛ Χίου πανηγύρισε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε του Μίλωνα. Οι Νησι…