Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Β' ΕΣΚΑ Στην Α’ ΕΣΚΑ η ΦΕΑ!

Στην Α’ ΕΣΚΑ η ΦΕΑ!

Την άνοδο της στην Α’ ΕΣΚΑ εξασφάλισε η ΦΕΑ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα του Καρατζά πέρασε αλώβητη κι από τον Καρέα και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα:
Εθν. Ελλην.-ΓΑΟΚ 57-63
Ιρις Πετρούπολης-Πολυνίκης 54-58
ΦΟΤ-Αίολος  68-75 (παρ.), 61-61 (κ.αγ.)
Καρέας-ΦΕΑ 54-70
Θεμιστοκλής Αιγάλεω-Αναγέννηση Πετραλώνων 73-46
ΓΣ Κηφισιάς-Γαλάτσι 65-69
Παιανία-ΑΕΚ Περιστέριου 62-68

Τα φύλλα αγώνα:

Εθν. Ελλ. 57
ΓΑΟΚ 63
Διαιτητές: Ισιγώνης, Φλώρος
Δεκάλεπτα: 12-9, 20-23, 38-38, 57-63.
ΕΘΝ. ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΩΝ (Διδάχος): Σωρανίδης 2, Βελέντζας 4 (1), Πολυχρονόπουλος 8 (1), Αγόρης 4 (1), Αναγνώστου 16 (3), Μπάρτζης 17 (1), Κιούσης, Κολλαΐτης, Γιαννάτος, Γλυκόπουλος 6.
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ (Κουκλάκης, Μπαζιάνας): Λουΐζος 9, Δρυμαλίτης 9 (2), Τσιάπουλας, Καρακατσάνης 10, Σκουτέλης, Τσιόδρας 4, Παπαγγελάκης 6, Αγγελόπουλος 2, Καρακώστας 5, Καραΐσκος 2, Λαδικός 10 (1). Χασαπόπουλος 6.

Ιρις 54
Πολυνίκης 58
Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος
Δεκάλεπτα: 11-8, 19-26, 38-43, 54-58.
ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σταματόπουλος): Πουρνάρας 16 (2), Λυσανδρόπουλος 2, Σκούρος, Μπίλης 2, Βούρτσας 3 (1), Γονιδάκης 2, Κιούκης 12, Θωμαδάκης 2, Καραδήμας 10, Κολτσίδας, Τσατσάνης 5 (1), Καλλιμάνης.
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ (Στρατικόπουλος, Πολίτης): Πατάτας 4, Βερβίτας 4, Τσοχονελίτζε 9, Δημητρακούλης 4, Μόρφος 2, Κοντούλης 17, Δουρουντούς 11, Παπαδόπουλος 3 (1), Χιώτης 4, Βαμβακίδης.

Καρέας 54
ΦΕΑ 70
Διαιτητές: Γιακείμη, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 10-19, 28-33, 38-52, 54-70.
ΚΑΡΕΑΣ (Σούφλας, Πλούμης): Μανούρης 6, Μπότσας, Γαληνάκης, Μακαριάδης 7, Κοκοτσάκης Α. 13 (3), Μαμαλάκης 18 (1), Κοκοτσάκης Σ. 2, Χατζημωράκης 5 (1), Κοκοτσάκης Γ. 2, Περγαντής, Παπαγιαννόπουλος, Δημητρίου 2.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς, Κουτσούκος): Αφαλίδης, Καραλευθέρης 8 (2), Ρωμοσιός 1, Αναούνης 2, Λουφόπουλος 3, Στεργιάκης 23 (4), Τριχιάς 5 (1), Τσεκούρας, Μπασέας 2, Δεληγιάννης 8, Μπάτσος 8, Γιαννουλάκος 12.

Θεμιστοκλής 73
Αναγέννηση 46
Διαιτητές: Καραβίτης, Αγγέλης
Δεκάλεπτα: 25-15, 43-27, 58-38, 73-46.
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓΑΛΕΩ (Τσαπάκης): Δρακόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης 9 (3), Ρώης 6 (2), Τσατσάνης 12 (2), Σπανίδης 3 (1), Διαμαντής, Σωτηρίου 4, Γαλάνης, Τασούλας 15, Βοϊδήλος 15 (3), Παπαπαναγιώτου, Καρτσούνης 4.
ΑΝΑΓΕΝNΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ (Βασιλόπουλος, Χότζα): Βαζούρας 7, Αλεφαντινός 2, Παυλίδης 6, Πουλιανός 2, Παπαδημητρίου 1, Ιμπραημάκης 6, Μπρακάι 2, Συριανός 12 (1), Ροκάς, Τσίτουρας 8 (2), Παρασκευόπουλος, Σίμος.

ΓΣΚ 65
Γαλάτσι 69
Διαιτητές: Σκούτας, Κονταράτος
Δεκάλεπτα: 11-27, 28-44, 47-63, 65-69.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Μπιλάλης Ν., Γιαννακάκης): Τριποδάκης 7, Ζιώγας, Γερακίνης 3, Μπιλάλης Κ. 10 (1), Μπαζίνης 2, Βαβελίδης 2, Πολυδώρου 14, Σελίτας, Βογιατζόγλου 4 (1), Λαμπρόπουλος 16 (2), Πολύζος, Τσολακόπουλος 7.
ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Λυμπερόπουλος 6 (2), Τσιούτσιας, Οικονομόπουλος 12 (2), Μακρής 12 (2), Κορκοσούρας 13, Παπαδόπουλος 9, Σιδέρης, Καρούσης 6 (2), Παπαβλασόπουλος 3, Μπαλαμπάνης, Στράγκας 8, Γυφτοκώστας.

Παιανία 62
ΑΕΚ Π. 68
Διαιτητές: Αναστασίου, Τερζής
Δεκάλεπτα: 14-12, 33-37, 46-52, 62-68.
ΠΑΙΑΝΙΑ ΚΤΗΣΙΦΩΝ (Καραθανασόπουλος, Μουρατίδης): Στάμου 3 (1), Πλαγιαννάκος 5, Σκανδάλης 14 (1), Παπακωνσταντίνου, Δουβλαντώνης 12 (1), Σπυρόπουλος 5 (1), Μιμάνι 6, Μίχας 2, Δεδούσης, Χύτας, Αγγέλης 7 (1), Τσίγκανος 8.
AΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παπανδρέου, Τόπακας): Πασαλής, Πάρνος, Βιδάκης 14 (1), Αναγνωστόπουλος 8, Πέττας 14, Κακολύρης 3 (1), Σιδέρης 10, Μαρτζέλης, Γεωργακόπουλος, Τζαγκαράκης 8, Δημητρόπουλος 5 (1), Χίος 6.

ΦΟΤ 68
Αίολος 75
Διαιτητές: Γρίβα, Καλογεράκης
Δεκάλεπτα: 19-20, 39-31, 51-51, 61-61 (κ. δ.), 68-75 (α’ παρ.).
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Σπηλιωτόπουλος): Βόσικας 11 (1), Πιαλόγλου 10, Γαβριελάτος, Χαμηλός 7, Καζαντζιάν 12 (4), Καράμπουλας, Χατζής, Ζερβολέας 4, Κατσουλάρης 2, Φύτρος 7 (1), Πολίτης 10, Λυράκης 5 (1).
ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (Τσίρος): Σκούρος 2, Ραδίτσας 26 (3), Γιγουρτάκης,  Μαμουνής 7 (1), Χίνης 4, Δάφνης, Μουχίμογλου 3, Παντελής 17 (2), Χουσεΐν 14 (1), Καντιώτης 2, Κωστόπουλος.

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες)

1.ΦΕΑ 47 (23-1)
2.Γαλάτσι 45 (21-3)
3.ΑΕΚ Περιστερίου 44 (20-4)
4.ΓΣ Κηφισιάς 42 (18-6)
5.Πολυνίκης 39 (15-9)
6.Θεμιστοκλής 38 (14-10)
7.Καρέας 37 (13-11)
8.Κουκουβάουνες 34 (10-14)
9.Αίολος Ταύρος 32 (8-16)
10.Παιανία 30 (6-18)
11.Ίρις Πετρ. 30 (6-18)
12.Αναγέννηση Πετρ. 30 (6-18)
13.ΦΟΤ Χαλανδρίου 29 (5-19)
14.Εθνικός Ελλην. 27 (3-21)

Ο Φίλιππος Περιστερίου χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να φύγει νικητής από την έδρα του Κούρου. Η ομάδα των Δυτικών προαστίων κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του δευτέρου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ.

Τα αποτελέσματα:
Πρωτέας-ΟΚΑ Μεσογείων 60-79
Νικηφόρος-Γλυκά Νερά 57-63
Κούρος Αναβύσσου-Φίλιππος Περιστερίου 78-86 (β’ παρ.), 78-78 (α’ παρ.), 71-71 (κ.αγ.)
Νήαρ Ηστ-Ολυμπιάδα Παπάγου 77-64
ΜΕΝ Ιλίου-Κυψελιακός 61-53
Κρόνος Γέρακα-Αγ. Ανάργυροι 54-75
Δάφνη-Αμιλλα Περιστερίου 65-58

Νικηφόρος 57
Γλ. Νερά 63
Διαιτητές: Χρηστίδης, Γαραντζιώτης
Δεκάλεπτα: 22-17, 35-32, 47-45, 57-63.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ (Μιχελιουδάκης): Σίμος, Μιχαηλίδης 22 (2), Γεργεριτάκης 2, Ευαγγελάτος, Οικονόμου 10 (2), Παπαναγόπουλος 2, Παπαδόπουλος 4, Βαρνάβας 10, Κάππης, Μπουρβάνης 6, Τέκος 1, Ράπτης.
ΓΛ. ΝΕΡΑ (Σκλαβούνος): Τάσκος, Γάσπαρης 10 (2), Σαρήμπαλης 2, Σταφυλάς 4, Γαϊτανάκης 7, Κατσαμπέκης 14, Σακελλαρίδης 3, Χανιώτης 15 (1), Αγγέλης, Νταούντ 8, Παπασιδέρης, Καρακώστας.

Νήαρ 77
Ολυμπιάδα 64
Διαιτητές: Κάρδαρης, Κομιανός
Δεκάλεπτα: 34-16, 45-24, 64-44, 77-64.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης, Τουρλής): Νικολόης 3, Βαρουκτσής, Χατζηκωστής 2, Πανταζής 2, Σκέντζος, Χατζηαναστασιάδης, Μάγκος 11, Τσαντήλας 10 (1), Αποστολίδης 20, Σαρακασίδης 28 (7), Ζαλώνης, Αλέρτας 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Καλάης, Ρουμπέας 25 (6), Κοτσολέτης, Ανδρουλάκης 4, Οικονόμου 4, Διόλατζης 4, Γλύτσης 3 (1), Τηλιόπουλος 13 (2), Λούβαρης, Πάνου, Μπακόπουλος 4, Δημητρόπουλος 7 (1).

Πρωτέας 60
ΟΚΑΜ 79
Διαιτητές: Πόντας, Σακκής
Δεκάλεπτα: 20-26, 36-45, 49-60, 60-79.
ΠΡΩΤΕΑΣ Ν. ΚΟΣΜΟΥ (Λώλος, Βασιλείου): Κεφάλας, Μαζαράκης, Αναγνώστου Κ. 7 (1), Σιράγας 3 (1), Νικολόπουλος, Μέλλος, Γερασιμόπουλος 1, Πάτσιος 19 (1), Δράκος, Ντάφλος 12 (2), Αναγνώστου Η. 18, Πρινιανάκης.
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ (Χασιώτης, Μελάς): Καλούδας 12 (1), Τσίρος 12 (1), Γιαννάκης 10, Μαργαρώνης, Νάσσου, Πλέστης 5 (1), Μπαλόπητος, Παπαγιαννάκος, Παπακωνσταντίνου 25 (5), Βλάχος 7, Κεσκινίδης 9 (2), Χατζής.

ΜΕΝ Ιλίου 61
Κυψελιακός 53
Διαιτητές: Αργυρούδης, Χατζόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-9, 29-28, 44-40, 61-53.
ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Γραμμένος, Μουρτογιάννης, Αντωνόπουλος Β. Α. 9 (2), Καβούρης, Καρυάτης 8 (2), Θεοδοσόπουλος, Αντωνόπουλος Β. Ι. 7, Τριαντογιάννης 1, Κώτσιας 9, Τσερώνης 18 (1), Μαντέλος 2, Παπαδάκης 7.
ΚΥΨΕΛΙΑΚΟΣ (Σγούρος, Αθανασόπουλος): Τσέλο 3 (1), Κουτρούλης, Ράπτης 10 (2), Καναβός 2, Χρόνης 10 (1), Βουρδάνος, Ορλώφ 9 (2), Τσεκούρας, Σπυρόπουλος 13 (1), Παναγόπουλος 2, Οουε 4.

Κούρος 78
Φίλιππος 86
Διαιτητές: Αντωνιάδης, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 47-46, 71-71 (κ. δ.), 78-78 (α’ παρ.), 78-86 (β’ παρ.).
ΚΟΥΡΟΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ (Παλαιοχωρίτης, Μπέκιος): Τσόλας, Μανώλης, Σπυρίδης 4, Κατσίκης, Μπίρμπας 30, Αντωνίου, Γεωργαντάς 7 (1), Παξινός 22, Τσιούβας, Ζεκάκος, Ψωμαδέρης 15 (2), Αμπλιανίτης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Αντωνόπουλος, Τσίτος): Μπότσας 2, Βεντούρης 10 (2), Λιαπούρης 10 (2), Παπαδόπουλος 19 (2), Μητρόπουλος 1, Ζέμπερης, Τσίμπερης, Κανελλόπουλος, Κατσαρός 2, Ντάνας 24 (4), Παπαϊωάννου 11 (3), Γεωργιάδης 7.

Δάφνη 65
Αμιλλα 58
Διαιτητές: Στρέμπας, Ουσταμπασίδης
Δεκάλεπτα: 21-23, 32-39, 53-49, 65-58.
ΔΑΦΝΗ (Καραμπάς): Καραγιάννης, Γεωργόπουλος 8 (2), Γκόλιας 11 (1), Ολύμπιος, Πίνης, Σαμαράς 8, Βίτσος 4, Αργυρίδης 9, Πασσάς 17 (4), Βούλγαρης 8.
ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Μακρής, Μπαλτά): Τόλιος 12, Βλασερός 16 (1), Γκότση, Μήλης, Δάφνος, Μαρκομιχάλης 12 (3), Χύτας 8, Καμπίτης 2, Βαμβακάρης 8, Κούνας, Παριανόπουλος, Αγρέβης.

Κρόνος 54
Αγ. Ανάργ. 75
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Δημητρακόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-20, 27-43, 39-60, 54-75.
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Λιγνός): Γκίνης 5, Δουκέλης, Χατζόπουλος 12 (1), Πάσχος 9 (1), Τσουκαλάς, Φραγκούλης, Γάκης, Γιαννακόπουλος 2, Κόρμπος 5 (1), Μακρυδάκης 10 (2), Κώσταρης Δ. 8 (1), Κώσταρης Β. 3.
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Μηλιωρίτσας, Φασουλόπουλος): Λαγός 7, Γκινούτσης 13, Παπαηλιού 6, Τουρλίδας 3 (1), Κουτσούμπας 5 (1), Γούνης 17 (1), Ζήκας, Αθανασάκης 13, Τσιαμήτας 3, Μπαμπάκος 6, Μουράτος 2.

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες)

1.Φίλιππος* 43 (20-3)
2.ΟΚΑΜ* 43 (20-3)
3.Νήαρ Ήστ 40 (16-8)
4.ΜΕΝ Ιλίου 40 (16-8)
5.Γλυκά Νερά 39 (15-9)
6.Δάφνη 36 (12-12)
7.Άγιοι Ανάργυροι* 36 (13-10)
8.Κούρος 34 (10-14)
9.Ολυμπιάδα Παπάγου 34 (10-14)
10.’Αμιλλα 34 (10-14)
11.Πρωτέας 33 (9-15)
12.Νικηφόρος 33 (9-15)
13.Κυψελιακός* 28 (5-17)
14.Κρόνος Γέρακα 25 (1-23)

*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Β΄ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Στην κορυφή του 1ου ομίλου της Β΄ΕΣΚΑ παρέμεινε γι ακόμη μία αγωνιστική το Κουκάκι, το οπο…