Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – ΑΕΚ 71-69

Πανιώνιος – ΑΕΚ 71-69

apo panionio

Ο Πανιώνιος είναι εδώ! Ο Ιστορικός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση του στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ, επικρατώντας της Ένωσης με 71-69, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της κι έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία. Από την πλευρά του, το σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα, το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τον Ντούσαν Σάκοτα, υποχώρησε στο 12-7 και την πέμπτη θέση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράζελτον, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και δύο καθοριστικά τρίποντα, τα οποία “σκότωσαν” την ΑΕΚ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Eξαιρετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο Κάμινγκς με 14 πόντους κι 6 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Πάντερ με 19 πόντους κι ο Τζέιμς με 17 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Πανιωνίου ήταν αρκετά αγχωμένοι στα πρώτα λεπτά, χάνοντας το ένα λέι απ μετά το άλλο. Χαρακτηριστικό της νευρικότητας των γηπεδούχων ήταν το γεγονός ότι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο τέταρτο λεπτό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-15 στο 8′, με τον Πανιώνιο να μειώνει στο καλάθι (15-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Κάμινγκς στο παρκέ έδωσε πνοή και σκορ στον Ιστορικό, ο οποίος με το σκορ στο 15-19, έτρεξε σερί 13-0 και ξέφυγε με 28-19 στο 15′. Η ΑΕΚ μείωσε σε 30-24, με τον Σακελλαρίου να διαμορφώνει με τρίποντο το 33-24 του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ πλησίασε στους 4 πόντους (43-39 στο 26′), ωστόσο ο Πανιώνιος είχε αντίδραση. Με ένα καλάθι του Κράβιτς, δύο βολές του Κάμινγκς και δύο τρίποντα από Μπράζελτον και Σακελλαρίου, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έτρεξε σερί 10-0 και ξέφυγε με 53-39 στο 28′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 10 πόντους (53-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Πάντερ να ξεκινάει “καυτός” (2 τρίποντα κι ένα δίποντο), η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους (56-51 στο 33′), ενώ πλησίασε και στο καλάθι (57-55) στο 35′. O Πανιώνιος ξέφυγε και πάλι με 6 πόντους (61-55) και παρότι “κόλλησε” στην επίθεση, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με το σκορ στο 63-60, ο ήρωας του Ιστορικού, Μπράζελτον, έριξε δύο τρίποντες βόμβες, έγραψε το 69-60 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για τον Ιστορικό, παρά τη μεγάλη προσπάθεια της ΑΕΚ για ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σακελλαρίου 7 (2/7 σουτ), Νταλό 5 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσούπκοβιτς 7, Σαρικόπουλος 2, Δίπλαρος, Κράβιτς 10 (5 ριμπάουντ), Κουακομένσα 2 (5 ριμπάουντ), Ραλλάτος, Κάμινγκς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκριν 5 (2/7 σουτ), Χάρις 12 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Χάντερ 9, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 3 (4 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Πάντερ 19 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές).