Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Αρμάνι Μιλάνο 78-83

Μπάμπεργκ – Αρμάνι Μιλάνο 78-83

bamberg armani

Μπορεί η αναμέτρηση να μην είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με την Αρμάνι Μιλάνο να πανηγυρίζει το “διπλό” με 83-78 απέναντι στην Μπάμπεργκ, για την προτελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 10-2 με το καλάθι του Κουζμίνσκας, όμως η αντίδραση των Γερμανών ήταν άμεση και μείωσαν σε 15-14, χάρη στις εύστοχες βολές του Χάκετ. Οι Ιταλοί κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν στο +5 (28-23), στο 10′. Η ομάδα του Λούκα πίεσε για την ανατροπή και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 με τον Ρούμπιτ, ενώ βρέθηκαν μπροστά με 38-34, με τον Μούσλι. Το παιχνίδι έδειχνε πως είναι ντέρμπι, όπως και έγινε με τον Γκάουντλοκ να σκοράρει για το 43-41, ενώ ο Χάκετ ισοφάρισε σε 43-43, στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού τα πράγματα παρέμεναν ίδια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά και τον αγώνα να είναι ένα όμορφο ντέρμπι. Η ισοπαλία ήταν για ακόμη μία φορά αυτό που επικρατούσε με τον Ραντόσεβιτς να κάνει το 54-54, ενώ ο Ράμπιτ έδωσε “ανάσα” 6 πόντων (60-54), στους γηπεδούχους. Ο Χάκετ ήταν τρομερός και με δύο ακόμη δικούς του πόντους έκανε το 64-58, ενώ ο Εμπαγιέ μείωσε σε 64-60, στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι δύο αντίπαλοι παρέμεναν κοντά, με τον Μίτροβιτς να σκοράρει για το 68-66, ενώ ο Χάκετ με ένα επιθετικό ρεσιτάλ έφερε τη διαφορά στο +5 (71-66). Οι Ιταλοί είχαν τις απαντήσεις και με τους Γκουντάιτις και Μπέρτανς προσπέρασαν με 74-73. Η Αρμάνι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έδειξε πιο σοβαρή και έφτασε στο +6 (81-77) με το δίποντο του Μπέρτανς, 2′ πριν το τέλος. Τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος και ο Μίτσοφ διαμόρφωσε το τελικό 83-78.

Τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους έκαναν οι Μίτσοφ και Εμπαγιέ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Γερμανούς ξεχώρισαν οι Χάκετ και Ραντόσεβιτς με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-43, 64-60, 78-83.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 17 (1 τρίποντο, 8/8 βολές), Χίκμαν 11, Ράιτ 6 (2), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Μίτροβιτς 2 (6 ριμπάουντ), Λο 4, Ρούμπιτ 12 (1), Μούσλι 10, Ραντόσεβιτς 13.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 7 (1), Μίτσοφ 14 (1), Πάσκολο, Ταρτσέφσκι 2, Κουζμίνσκας 4, Τσιντσαρίνι 12 (2), Εμπαγιέ 13 (1), Θίοντορ 2, Μπέρτανς 8 (2), Τζέρελς 9 (1), Γκουντάιτις 12  (6 ριμπάουντ).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…