Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 91-94

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 91-94

maccabi khimki

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι όπου οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, η Χίμκι εμφανίστηκε πιο ψύχραιμη στις τελευταίες επιθέσεις και πανηγύρισε τη νίκη με 94-91 στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 13-8, χάρη στον Τάιους, όμως οι Ρώσοι με σερί 9-0 προσπέρασαν με 17-13, με το καλάθι του Άντερσον. Ο σέντερ των Ισραηλινών ισοφάρισε σε 19-19, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ ο Σβεντ με δύο βολές διαμόρφωσε το 21-19, για το πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να φτάσουν στο +9 (32-23), με τον Τοντόροβιτς, ενώ ο Βίαλτσεφ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-30), στο 16′. Οι βολές των Κέιν και Τζάκσον μείωσαν σε 42-39, ενώ ο Βίαλτσεφ διαμόρφωσε το 44-39, για το πρώτο ημίχρονο.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και έκλεισε την “ψαλίδα” για το 51-48, με τον Τάιους, όμως ο Τόμας με προσωπικούς πόντους διατήρησε την ομάδα του μπροστά με 6 πόντους (57-51). Η “ομάδα του λαού” με αντεπίθεση διαρκείας προσπέρασε στο σκορ με 66-65, με το τρίποντο του Τόμας. Σε εκείνο το σημείο ο Σβεντ ανέλαβε δράση και με συνεχόμενα καλάθια ισοφάρισε σε 70-70 και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πραγματικό ντέρμπι και οι δύο αντίπαλοι παρέμεναν κοντά στο σκορ, με τον Τζάκσον να κάνει το 86-86, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ρώσοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλάθια των Σβεντ και Γκιλ πήραν τελικά τη νίκη με 94-91.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-44, 66-65, 91-94.