Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: “Αίμα κι άμμος” στο Ίλιον!

Γ’ Εθνική: “Αίμα κι άμμος” στο Ίλιον!

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην Ένωση Ιλίου και τον Οίακα Ναυπλίου ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Σε περίπτωση “διπλού”, η ομάδα του Παύλου Νώντα θα “καθαρίσει” την υπόθεση ανόδου, ενώ με νίκη οι γηπεδούχοι θα πιάσουν τους φιλοξενούμενους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί ο τρίτος Γλαύκος, ο οποίος έχει πολύ δύσκολο έργο στην έδρα των Μελισσίων, αλλά και η Αχαγιά, η οποία υποδέχεται την ΕΑΠ κι εύκολα ή δύσκολα αναμένεται να φτάσει στη νίκη.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχωρίζει το ντέρμπι παραμονής στη Ριζούπολη ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Κεραυνό Αιγίου.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής

Β’ Κλ. Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-Οίαξ Ναυπλίου Πιτσίλκας-Δολγύρας (Παπαδόπουλος Στ.)

Λεχαίου 17.00 Ολυμπιάδα Λ.-ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας Μαραγκάκης-Σκανδαλάκης (Ζάρκος)

Κ. Αχαϊας 17.00 Αχαγιά 82-ΕΑ Πατρών Ελ Ανύ-Λάμπος (Κωστής)

Απόλλωνα 17.00 Απόλλων Σμύρνης-Κεραυνός Αιγίου Κοντίλης-Νάστος (Κουλούρης)

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Καλαμάτα 1980 Ισιγώνης-Μελισσάρης (Κοκορδάτος)

Μελισσίων 17.00 Μελίσσια-Γλαύκος Μπανασάκης-Τσιμπούρης (Ζερδεβάς)

Π. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΚΑΠ Μαγκαφάς-Λεκατσάς (Ρόζης)

Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1. Οίαξ Ναυπλίου 36 (17-2)
2. Ένωση Ιλίου 35 (16-3)
3. Αχαγιά ’82 34 (15-4)
4. Γλαύκος 34 (15-4)
5. Ακράτα 31 (12-7)
6. Μελίσσια 30 (12-6)*
7. Έσπερος Πατρών 29 (10-9)
8. ΚΑΠ 28 (9-10)
9. Νέα Ιωνία 26 (7-12)
10. Κεραυνός Αιγίου 25 (7-11)*
11. Απόλλων Σμύρνης 25 (6-13)
12. ΕΑΠ 23 (4-15)
13. Καλαμάτα ’80 20 (1-18)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 20 (1-18)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Δύσκολες εκτός έδρας δοκιμασίες περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας. Ο Έσπερος Καλλιθέας δοκιμάζεται στην έδρα της Παναγίτσας που “καίγεται” για βαθμούς, ενώ η Πεντέλη αντιμετωπίζει τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου στο Μπραχάμι.

Από την πλευρά του, ο Έσπερος Λαμίας θα υποδεχθεί τον Λοκρό Αταλάντης στο φθιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Έσπερος Χριστινάκης-Καρανικόλα Ελ. (Κάλφα)

Κοκκινιάς 2ο ΓΕΛ 14.00 Νίκη Αμαρουσίου-ΑΟΚ Χανιά Τσακαλογιάννης-Μαρινάκης (Δημητριάδης)

Βαρδινογιάννειο 17.00 ΟΦΗ-Βούρειος ΑΟΛ Χίου Φραγκούλη-Καλογριάς (Ευαγγελινός)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πεντέλη Μπούκας-Χρηστίδης Ηλ. (Μπουρνάς)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρούπολης-Άρης Νίκαιας Ζιώγας-Πλιάκας (Παπαδόπουλος Κ.)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Λοκρός Καραβίτης –Ορφανός Ι. (Χριστοδούλου Γ.)

Η βαθμολογία (σε 19 αγωνιστικές):

1. Έσπερος Καλλιθέας 31 (14-3)*
2. Έσπερος Λαμίας 31 (13-5)
3. Πεντέλη 31 (13-5)
4. Ερμής Σχηματαρίου 29 (11-7)
5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 28 (11-6)*
6. Λοκρός Αταλάντης 28 (11-6)*
7. ΒΑΟΛ Χίου 27 (9-9)
8. ΟΦΗ 25 (8-9)*
9. Νίκη Αμαρουσίου 23 (6-11)*
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 23 (5-13)
11. ΑΟΚ Χανιά 23 (5-13)
12. Άρης Νικαίας 22 5-12)*
13. Άρης Πετρούπολης 19 (3-14-1 μηδ.)

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

“Υπηρετούμε έναν τεράστιο σύλλογο, ο Απόλλων περιέχει δηλητήριο φοβερό…” (VID)

Μια ωραία αναδρομή στο παρελθόν, με ορισμένες φωτογραφίες, έκανε ο Απόλλων Καλαμαριάς χρησ…