Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 64-73

Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 64-73

khimki fener

Η Χίμκι ήθελε τη νίκη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, όμως η Φενέρμπαχτσε εμφανίστηκε αποφασισμένη και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Ρωσία με 73-64, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και “αγκάλιασε” τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας.

Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 7-0 με το καλάθι του Μέλι, όμως οι Ρώσοι αντέδρασαν και με 8-0 σερί προσπέρασαν με 8-7, με το τρίποντο του Γκιλ. Σε εκείνο το σημείο ο Σβεντ ανέλαβε δράση και διατήρησε μπροστά την ομάδα του με 17-15, ενώ οι Νάναλι και Σλούκας διαμόρφωσαν το 20-18, στο 20′. Οι δύο “μονομάχοι” προχωρούσαν χέρι-χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και έφτασαν μέχρι το 30-30 με το δίποντο του Τζένκινς, ενώ ο ίδιος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 33-30, ενώ ο Νάναλι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Ο γκαρντ των γηπεδούχων ήταν “ζεστός” και με δικούς του πόντους στις τελευταίες επιθέσεις του ημιχρόνου έκανε το 38-37, στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μέλι να ισοφαρίζει για ακόμη μία φορά σε 43-43, στο 24′. Σε εκείνο το σημείο ο Ντίξον “πήρε μπρος” και άρχισε να “βομβαρδίζει” το αντίπαλο καλάθι για να φέρει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 48-46. Οι Σλούκας και Νάναλι με βολές έκαναν το 57-52, ενώ ο Μέλι με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 59-53, στο 30′. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε τελείως διαφορετική στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και αφού πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε στο +12 (69-57), με τον Μέλι, που έκανε τρομερή εμφάνιση. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 73-64 διαμόρφωσε ο Ιταλός φόργουορντ με δύο εύστοχες βολές.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουαναμέικερ και Μέλι με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σβεντ και Γκιλ με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 53-59, 64-73.
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 4 (4 ριμπάουντ), Σβεντ 19 (5/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Βιάλτσεφ 4 (1), Ζάιτσεφ 8 (2), Μάρκοβιτς (0/7 σουτ), Μόνια, Γκιλ 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζένκινς 8 (1), Τόμας 10 (7 ριμπάουντ).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 7, Μέλι 12 (10 ριμπάουντ), Ουάναμεϊκερ 14 (1), Σλούκας 11 (2), Νάναλι 12 (2), Γκούντουριτς, Κάλινιτς 2, Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου 1 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 6.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…